logo yeni

KAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARININ SİYASETLE İLGİLENME YASAĞI KALKABİLİR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa mahkemesiDiyanet İşleri Başkanlığının her derecedeki personeli hakkında uygulanan “siyasetle ilgilenme yasağı” düzenlemesinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istemi esastan karara bağlanacak.

Açılan bir davada, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. maddesinin Anayasa aykırı olduğu iddiasını ciddi bulan Eskişehir 2. İdare Mahkemesi konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı. Anayasa Mahkemesi, 13 Aralık 2017 tarihli toplantısında bu konudaki talebi de esastan karara bağlayacak.

633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun, Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istenen “siyasetle ilgilenme” başlıklı 25 inci maddesi; Diyanet İşleri Başkanlığında her derecesinde görev alan personelin, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övmesini veya yermesini yasaklıyor ve bu yasağa uymayanların ise işine son verilmesini hükme bağlıyor.

İptali istenen düzenleme, siyasi faaliyetler konusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan yasaklara ilave olarak Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için yasaklar getiriyor.

Maddenin iptal edilmesi durumunda, Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin; dini görevleri içinde veya bu görevlerin dışında, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övdüğü veya yerdiği için görevine son verilmeyecek. (657 sayılı Kanunun siyaset yasağına ilişkin hükümleri saklı olmak üzere)

İptali görüşülecek olan madde

“Madde 25 – Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez.

Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.