logo yeni

MEMURUN BULUNDUĞU SINIF, MEMURİYETE İLERİ SEVİYEDEN BAŞLAMASINI SAĞLAYABİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 4Devlet memurlarının memuriyete başlangıç derece/kademeleri eğitim seviyelerine göre belirlenmiş olmakla birlikte; gördükleri eğitimin türünden, görev aldıkları hizmet sınıfından ve görev aldıkları kadro unvanından kaynaklı olarak bazı memurların daha ileri seviyelerden memuriyete başlaması da mümkün olabilmektedir.

Bu yazımızda, eğitim seviyelerine göre belirlenmiş derece/kademenin ilerisinden memuriyete başlamaya imkan veren hallerden sadece hizmet sınıfından kaynaklı olanlardan söz edilecektir.

Eğitimlerinin nitelik ve seviyesi aynı olmakla birlikte, görev aldıkları sınıftan kaynaklı olarak, emsallerine göre memuriyete daha ileriden başlayan memurlar şunlar:

**Teknik Hizmetler Sınıfında görev aldıklarında, emsallerine göre memuriyete 1 derece ileriden başlayanlar:

   -Jeolog, jeofizikçi, hidrojeolog, hidrolog, jeomorflog, kimyager, fizikçi, matematikçi, istatikçi, yöneylemci, matematiksel iktisatçı

   -Erkek Teknik Öğretmen Okulu mezunları

   -Fen memurları, teknikerler ve yüksek teknikerler, tütün ve müskirat eksperleri, tarım alet ve makineleri uzmanlık yüksek okulu mezunları ile benzeri fen bilimleri ve teknik bilimler lisansiyerleri

   -Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi veya bölümlerinden mezun olan şehir plancısı, yüksek şehir plancısı, yüksek bölge plancısı

   -Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Teknoloji Bölümü İş ve Teknik Anabilim Dalı mezunları

   -Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu mezunları

   -Üniversitelerin arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinin prehistorya, protohistorya ve önasya arkeolojisi, klasik arkeoloji anabilim dallarından mezun olanlar.

**Emniyet Hizmetler Sınıfında görev aldıklarında, emsallerine göre memuriyete ileriden başlayanlar:

   -İlkokul, ortaokul ve dengi okul mezunu olanlar emsallerine göre 2 derece ileriden başlar.

   -Lise veya dengi okul mezunları (lise mezununun giriş derece ve kademesi esas alınarak) emsallerine göre 1 derece ve 1 kademe ileriden başlar.

   -Yükseköğrenim mezunları 1 derece ve 1 kademe ileriden başlar.

**Genel İdare Hizmetleri Sınıfında Orman Muhafaza Memuru, Orman Muhafaza Başmemuru, Gümrük Muhafaza Memur ve Gümrük Muhafaza Amiri kadrolarında görev alanlardan yükseköğrenim mezunu olmayanlar, emsallerine göre memuriyete 1 derece ileriden başlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.