logo yeni

HANGİ EĞİTİMLER TEKNİKER(TH) UNVANLI PERSONELE EK GÖSTERGE ARTIŞI SAĞLIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

teftis2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olarak Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki Tekniker unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının eğitim seviyesi değiştiğinde, kadro unvanları değişmese bile bazı hallerde ek göstergeleri yükselmektedir.

Eğitim durumları, hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık dereceleri itibariyle Devlet memurları hakkında belirlenmiş olan ek göstergeler, memurların aylık maaş miktarı ile emeklilik haklarını etkilemektedir. Bu nedenle, daha yüksek ek göstergeden yararlanabilmek için memurların farklı eğitimler göreme, sınıf ve/veya görev değişikliği yapma gibi yollara başvurdukları da görülebilmektedir.

Bu çerçevede, eğitim durumundaki değişmenin ek göstergeyi de artırdığı hallerden biri de, 2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olarak Teknik Hizmetler Sınıfına dahil Tekniker unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları için söz konusudur.

Teknik personelin ek göstergesi

Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan Devlet memurları hakkında uygulanacak ek göstergeler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki I Sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “II-Teknik Hizmetler Sınıfı” bölümünde dört bent halinde düzenlenmiştir.

II- TEKNİK HİZMETLER SINIFI

Derece

Ek gösterge

a)Kadroları bu sınıfa dahil olup, en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olarak yürürlükteki hükümlere göre Yüksek Mühendis, Mühendis, Yüksek Mimar ve Mimar ile şehir plancısı ve Bölge Plancısı unvanını almış olanlar

1

2

3

4

5

6

7

8

3600

3000

2200

1600

1300

1150

950

850

b)Kadroları bu sınıfa dahil olup, en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun olarak yürürlükteki hükümlere göre Jeolog, Hidrojeolog, Hidrolog, Jeomorfolog, Jeofizikçi, Fizikçi, Matematikçi, İstatistikçi, Yöneylemci (hareket araştırmacısı), Matematiksel İktisatçı, Ekonomici ve Kimyager unvanını almış olanlarla Teknik Yüksek Öğretmen Okulu mezunları

1

2

3

4

5

6

7

8

3000

2200

1600

1500

1200

1100

900

800

c)Kadroları bu sınıfa dahil olup da yukarıda sayılanlar dışındaki yüksek öğrenim mezunları ile Yüksek Tekniker ve Tekniker unvanını almış olanlar

1

2

3

4

2200

1600

1500

1100

d)Kadroları bu sınıfa dahil olup da yukarıda sayılanlar dışında kalanlar

1

2

3

4

1500

1100

800

650

Tablodan da anlaşılacağı üzere;

-(a) bölümündeki ek göstergelerden yararlanabilmek için;  Yüksek Mühendis, Mühendis, Yüksek Mimar ve Mimar ile şehir plancısı ve Bölge Plancısı unvanlı kadrolarda görev yapıyor olmak gerekir.

-(b) bölümündeki ek göstergelerden yararlanabilmek için;  Jeolog, Hidrojeolog, Hidrolog, Jeomorfolog, Jeofizikçi, Fizikçi, Matematikçi, İstatistikçi, Yöneylemci (hareket araştırmacısı), Matematiksel İktisatçı, Ekonomici ve Kimyager unvanlı kadrolarda görev yapıyor olmak gerekir.

-Teknik Yüksek Öğretmen Okulu (mevcut adıyla Teknik Eğitim Fakültesi) mezunu olanlar, teknik hizmetler sınıfına ait kadroların hangisinde (a bölümünde sayılan unvanlar hariç) görev yapıyor olduklarına bakılmaksızın, (b) bölümündeki ek göstergelerden yararlanırlar.

-Herhangi bir yükseköğrenim mezunu olup Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapanlardan, (a) ve (b) bölümleri kapsamına girmeyenler, (c) bölümündeki ek göstergelerden yararlanırlar.

-Yükseköğrenim mezunu olmayan teknik hizmetler sınıfı personeli ise (d) bölümünde sayılan ek göstergelerden yararlanır.

Tekniker kadrosunda olanlar için ek gösterge artışı sağlayan eğitimler

2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olarak Teknik Hizmetler Sınıfına dahil “Tekniker” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları hakkında, yukarıdaki tablonun ( c) bölümünde belirtilen ek göstergeler uygulanır.

Ancak, Tekniker kadrosunda görev yapanlar, kadro unvanları değişmeden sadece eğitim durumlarının değiştiği bazı hallerde, tablonun ( c) bölümünde belirtilen ek göstergelerden yararlanabilir.

Şöyle ki;

**2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olarak teknik hizmetler sınıfı kapsamında Tekniker unvanlı kadroda görev yapanlar, kadro unvanları değişmediği sürece, hangi bölümden veya eğitim seviyesinden (bazıları hariç) mezun olurlarsa olsunlar ek göstergeleri (intibak sonucu derece yükselmesine bağlı ek gösterge artışı hali hariç) değişmez. Tablonun (c) bölümündeki ek göstergelerden ilk 4 derecede yararlanmaya devam ederler.

**Tekniker unvanlı kadroda görev yapanlar, Teknik Yüksek Öğretmen Okulu (mevcut adıyla Teknik Eğitim Fakültesi) mezunu olduklarında, kadroları değişmese bile yararlandıkları ek göstergeler artar. Bu gibi durumlarda, Tekniker kadrosunda bulunurken yukarıdaki tablonun (b) bölümünde belirtilen ek göstergelerden ilk 8 derecede yararlanılır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.