logo yeni

SERVİS ARACI GECİKTİĞİ İÇİN MESAİYE GEÇ GELEN MEMURA CEZA VERİLİR Mi?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mudur2Kurumları tarafından sunulan personel servis taşıtlarından yararlanarak işlerine gelip giden Devlet memurları, servisten kaynaklı aksaklıklar nedeniyle bazen görevlerine geç kalabilmektedirler.

Kendilerine izin verilmiş olması veya kabul edilebilir bir mazeretlerinin bulunması halleri dışında, kurumları için geçerli olan mesai saatlerinde memurların görevleri başında bulması yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa uymayanlar hakkında disiplin hükümleri işletilmektedir.

Personel servisinde geçen süreler

Kamu kurum ve kuruluşları, kendilerine ait ve/veya kiraladıkları taşıtlarla, personelin ikamet yerinden işyerine ve işyerinden de ikamet yerine getirilip götürülmesini sağlayabilmektedirler.

Personel servisi uygulamasına genellikle trafik sıkışıklığının olduğu yerlerde ve işyerine ulaşım imkanının zor olduğu hallerde gidilmekle birlikte, toplu sözleşmelerle bazı kurumlara personel için servis sağlama zorunluluğu da getirilebilmektedir.

Öte yandan, Devlet memurlarının, kurumları tarafından sunulan servis imkanından yararlanması zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Ayrıca, memurun serviste geçireceği sürelerin mesai saatinden sayılacağına ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmadığından, memurların servis taşıtlarında geçirdikleri süreler  mesai sürelerinden sayılmamaktadır.

Servis geciktiği için mesaiye geç kalan memura ceza verilmesi

Mesai günlerinde ve saatlerinde görevleri başında bulunmaları zorunlu olan Devlet memuru, mazeretsiz veya izinsiz olarak göreve geç geldiğinde hakkında disiplin hükümlerine başvurulmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, göreve geç gelen memura, görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiği hususunun yazılı olarak bildirilmesi suretiyle UYARMA cezası verilmesine hükmetmiştir.

Öte yandan, göreve geç geldiği için Uyarma cezası verilen memurun, 5 yıl içinde yeniden göreve geç gelmesi durumunda, 657 sayılı Kanunun tekerrür hükümleri gereği hakkında KINAMA cezası uygulanır.

Buna göre, normal koşullarda görevine süresinde gitmek için ikametgahından ayrılarak kurumun sağlamış olduğu servis taşıtını kullanan memurun; servisin çeşitli sebeplerle durağa geç gelmesinden veya servisin çeşitli sebeplerle (trafik yoğunluğu, kaza vs) işyerine geç ulaşmasından dolayı görevine geç başlaması hali, kabul edilebilir bir mazerete dayanmış olacağından, ilgili memur hakkında göreve geç geldiği gerekçesiyle işlem yapılması uygun olmayacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.