logo yeni

YARGI KARARI GEREĞİ GÖREVE İADE EDİLENLERE HARCIRAH ÖDENİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet 5Disiplin hükümleri çerçevesinde görevine son verilen kamu görevlileri, yargı kararı gereği görevlerine iade edildiklerinde, görevde olmadıkları dönemde ikamet yerlerini değiştirdikleri gerekçesinden hareketle harcırah talebinde bulunabilmektedirler.

Benzer bir durumda, hakkında memuriyetten çıkarma cezası uygulanmak suretiyle kamu görevine son verilen bir kişi;

-görevine son verildikten sonra ailesiyle birlikte ikamet yerini değiştirdiğini ileri sürmüş,

-göreve son verme işlemine karşı açtığı davada işlemin iptaline karar verilmesi üzerine görevine dönmüş,

-kurumundan sürekli görev harcırahı (yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı) talebinde bulunmuş,

-bu talebinin kurumu tarafından reddedilmesi üzerine, idare mahkemesinde dava açmış,

-bu davanın ilgili idare mahkemesi tarafından; 6245 sayılı Harcırah Kanununun 10. maddesinde sayılan yolluk verilmesini gerektiren hallerin davacının durumuyla örtüşmediği, mahkeme kararıyla görevine iade edilenlere yolluklarının ödeneceğine ilişkin bir hükmün Harcırah Kanununda bulunmadığı, iptal kararı üzerine kurulan işlemin bütün sonuçlarıyla hukuk aleminden kalktığı ve davacının eski durumuna geri döndüğünün açık olduğu, bu haliyle davacıya ancak hukuka aykırılığı tesbit edilen işlemden kaynaklanan zararın ödenmesi gerekeceğinden hareketle reddedilmesi zerine Danıştay Başkanlığına temyiz başvurusu yapmış,

-konuyu değerlendiren Danıştay 5.Dairesi ise temyiz talebini reddederek, idare mahkemesinin kararını onamıştır.

Verilen bu karara göre; kamu görevinden çıkarılanların yargı kararı üzerine eski görev yerlerinde göreve başlatıldıkları durumlarda, görevde olmadıkları sürelerde kendi istekleri ile yer değiştirmiş olmaları, ilgililere harcırah ödenmesini gerektirmeyecektir. Ancak, yargı kararı üzerine göreve başlanan yerin eski görev yerinden farklı bir yerde olması durumunda ise harcırah ödemesinin söz konusu olabileceği değerlendirilmektedir.

Danıştay Kararı için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.