logo yeni

MALİYENİN BAZI PERSONELİNİ İLGİLENDİREN DÜZENLEMENİN İPTALİ GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa mahkemesiAnayasa Mahkemesi Başkanlığı, 29 Kasım 2017 Çarşamba günü yapacağı toplantıda, 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan bir fıkranın iptali talebini de karara bağlayacak.

Görülmekte olan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Danıştay 2 Dairesi tarafından Anayasa Mahkemesine taşınan husus, Vergi Denetim Başkanlığı ve Vergi Müfettişleri ile ilgili belirlemelerin yönetmelikle yapılmasını öngörüyor.

Anayasaya aykırılığı ileri sürülen fıkranın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi durumunda;

-Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenemeyecek.

-Grup başkanlıklarının görev alanlarına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenemeyecek.

-Performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve yönetimine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenemeyecek.

-Vergi Müfettişlerinin görev, yetki ve sorumlulukları, mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yeterlikleri, yükselmeleri, grup başkanlıklarında görevlendirilmeleri ve yer değiştirmelerine ilişkin ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenemeyecek.

İptali istenen fıkra

178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 29. Maddesinin onuncu fıkrası: “Başkanlığın görev, yetki ve sorumlulukları, grup başkanlıklarının görev alanları, performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve yönetimi ile Vergi Müfettişlerinin görev, yetki ve sorumlulukları, mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yeterlikleri, yükselmeleri, grup başkanlıklarında görevlendirilmeleri ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.