logo yeni

KİT’LERDE SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞILAN SÜRELERİN HANGİLERİ MEMURİYETTEN SAYILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel15Devlet memurlarının, memuriyete girmeden önce ya da memuriyetten ayrılarak 399 sayılı KHK eki (II) Sayılı Cetvel kapsamında sözleşmeli olarak geçirdikleri sürelerin bazıları memuriyet kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilirken, bazıları ise değerlendirilmemektedir.

KİT sözleşmeli personelinin Devlet memuriyetine geçmesi durumunda, sözleşmeli geçirilen sürelerin memuriyette değerlendirilmemesi genel kural olmakla birlikte, bazı hallerde bu süreler ilgililerin memuriyet kazanılmış hak aylığında değerlendirilmektedir.

Bu yazımızda, memuriyet kazanılmış hak aylığında değerlendirilen sözleşmeli hizmet (399 sayılı KHK 2 sayılı cetvel) sürelerine değinilecektir.

Aynı kurumdaki memuriyet kadrolarına atanma

Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (I) sayılı cetvelde yer alan memur kadrolarına (herhangi bir unvanda) kurum içerisinden atananların, ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda sözleşmeli statüde geçirmiş oldukları sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılır. Bu süreler, her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.

Teknik hizmetler sınıfı kapsamındaki memuriyet kadrolarına atanma

Devlet memuru olarak Teknik Hizmetler Sınıfına dahil bir kadroya (herhangi bir unvanda) atananların 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli olarak çalışmış oldukları sürelerin teknik hizmetlerde geçen kısmının tamamı memuriyette geçmiş sayılır. Bu süreler, her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.

Sağlık hizmetleri sınıfı kapsamındaki memuriyet kadrolarına atanma

Devlet memuru olarak Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroya (herhangi bir unvanda) atananların 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli olarak çalışmış oldukları sürelerin sağlık ve yardımcı sağlık hizmetlerinde geçen kısmının tamamı memuriyette geçmiş sayılır. Bu süreler, her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.

Avukatlık hizmetleri sınıfı kapsamındaki memuriyet kadrolarına atanma

Devlet memuru olarak Avukatlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroya atananların 399 sayılı KHK kapsamında Avukat pozisyonunda sözleşmeli olarak çalışmış oldukları sürelerin (en çok 16 yılın) 3/4’ü memuriyette geçmiş sayılır. Bu süreler, her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.

Özelleştirme kapsamında memuriyet kadrolarına atanma

Kamu iktisadi teşebbüsleri ve/veya bağlı ortaklıklarına ilişkin özelleştirme uygulamaları kapsamında sözleşmeli personelin başka kurumlara ait kadrolara atanması durumunda, atanan personelin 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli pozisyonlarda geçirmiş oldukları sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılır. Bu süreler, her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.