logo yeni

KARİYER MESLEK PERSONELİNİN GÜNDELİK VE KONAKLAMA BEDELİ ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 9Kariyer meslek personelinin 2018 yılında yararlanacağı gündelik ve konaklama bedelleri belli oluyor.

Meclise sunulan 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısında harcırah ödemeleri konusunda yer alan belirlemeler, kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kariyer mesleklerde görev yapan personelin 2018 yılında yararlanacağı gündelik ve konaklama bedellerinin ne kadar olacağını da ortaya koyuyor.

Kariyer meslek personelinin gündelik ve konaklama bedelleri

Geçici görevle başka yere gönderilen kariyer meslek personelinin (Aktüer, Denetçi, Denetmen, Kontrolör, Müfettiş ve Uzmanlar ile bunların Yardımcı ve Stajyerleri) gündelik ve konaklama bedelleri, diğer kamu görevlileriyle aynı şekilde; unvan, ek gösterge, kadro/aylık derecesi gibi hususlar esas alınarak belirlenmekte ve konaklama bedelleri de bu gündeliklere göre belirlenmektedir.

Ancak teftiş, denetim ve inceleme görevi yaptıkları dönemler için kariyer meslek personelinden bazılarına daha yüksek tutarda gündelik ve konaklama bedeli ödenmektedir.

**Gündelikleri yüksek belirlenen kariyer personel

Kariyer meslek personelinden bazılarına (6245 sayılı Harcırah Kanununun 33/b maddesinde sayılanlara) teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri yaptıkları sürelerde, derece veya ek göstergelerine göre belirlenmiş olan gündelikler değil, daha yüksek miktardaki gündelik ödenmektedir.

Bu personele (teftiş, denetim ve inceleme göreviyle başka yere gönderildiklerinde);

   -Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,3 katı tutarında gündelik ödenir.

   -Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,1 katı katı tutarında gündelik ödenir.

   -İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 0,9 katı tutarında gündelik ödenir.

Bu personele, söz konusu görevleri süresince yararlanacakları gündeliklerinin %50 fazlasına kadar olan tutarda konaklama bedeli ödenir.

**Gündelikleri diğer kamu görevlileri ile aynı olan kariyer personel

Kariyer meslek personeli olmalarına rağmen, 6245 sayılı Kanunun 33/b maddesi kapsamında sayılmayanlara, hangi amaçla olursa olsun başka yere geçici görevle gönderildiklerinde, sadece derece veya ek göstergelerine göre haklarında geçerli olan gündelikler ödenir. Ayrıca, bu personele ilk doksan günden sonraki 90 günde gündeliklerinin 2/3’ü tutarında gündelik ödenirken, yıl içindeki görevlendirmenin 180 günden fazla süren kısımları için ise gündelik ödenmemektedir.

Bu personele, görev sürelerinin ilk 10 gününde gündeliklerinin %50 fazlasına kadar olan tutarda, takip eden 80 günde gündeliklerinin yarısına kadar olan tutarda, izleyen 90 günde ise müstahak oldukları gündeliklerin %40'ına kadar olan tutarda konaklama bedeli ödenir.

Öte yandan, düzenleyici ve denetleyici kurumların kariyer meslek personeline; teftiş, denetim, inceleme görevlendirmeleri süresince gündeliklerinin 5 katına kadar, diğer görevlendirmeleri süresince ise gündeliklerinin 4 katına kadar olan tutarda konaklama bedeli ödenebiliyor.

2018 yılında kariyer meslek personelinin gündelik ve konaklama bedelleri (görevlendirmenin ilk 180 gününde)

Aktüer, Denetçi, Denetmen, Kontrolör, Müfettiş ve Uzmanlar ile bunların Yardımcı ve Stajyerleri

Gündelik Miktarı

Konaklama Bedeli (Gecelik)

İlk 10 gün

İzleyen 80 gün

İzleyen 90 gün

Harcırah Kanununun 33/b maddesinde sayılanlar

-Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar 

67,08 TL

100,62 TL

100,62 TL

100,62 TL

-Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar

56,76 TL

85,14 TL

85,14 TL

85,14 TL

-İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar

46,44 TL

69,66 TL

69,66 TL

69,66 TL

Harcırah Kanununda unvanları sayılmayanlar

-Ek göstergeleri 3000 (dahil) - 5800 (hariç) olanlar

45,20 TL

67,80 TL

22,60 TL

12,05 TL

-Aylık kadro dereceleri 1-4 olanlar

39,85 TL

59,78 TL

19,93 TL

10,63 TL

-Diğer aylık kadro derecelerinde olanlar

38,75 TL

55,13 TL

19,38 TL

10,33 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.