logo yeni

MEMUR, VEKÂLET ETTİĞİ KADRONUN MAAŞ UNSURLARININ HANGİLERİNDEN YARARLANIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ikinci gorevKamu kurum kuruluşlarına ait kadrolardan boş olanlara veya çeşitli sebeplerle geçici olarak boşalmış olanlara, aynı kurumda veya başka bir kurumda görev yapan Devlet memurları arasından vekâleten atama yapılması da mümkündür.

Vekâleten atanan Devlet memurlarına bu atama nedeniyle yapılacak ödeme; vekâletin türü, vekâlet edilen görev ile vekâlet edenin unvan ve kadrosu gibi hususlara bağlı olarak değişebilmektedir.

Bu yazımızda, vekâleten atanan Devlet memurlarına, vekâlet ettikleri kadro unvanına ilişkin maaş unsurlarının hangilerinin ödeneceği ve hangilerinin ödenmeyeceğinden söz edilecektir.

Boş kadroya vekâlet halinde yararlanılacak maaş unsurları

Boş kadrolara vekâleten atanan Devlet memurlarına;

**Vekâlet aylığı: Vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, vekâlet edilen kadro derecesinin 1.kademe aylığının 1/3’ü ödenir. [(gösterge + ek gösterge) X aylık katsayısı)*1/3]

İlkokul öğretmenliği ile veznedarlık ve saymanlık kadrolarına kurum içinden veya kurum dışından vekâleten atananlar ile diğer kadrolara kurum dışından vekâleten atananlara, vekâlet görevine başladıkları tarihten itibaren vekâlet aylığı ödenir.

**Ek ödeme farkı: Asıl görevlerinden dolayı yararlanabildikleri ek ödeme oranının, vekâlet ettiği kadro için geçerli olan ek ödeme oranından düşük olması durumunda, arasındaki fark ödenir.

**Zam ve tazminat farkı: Asıl görevlerinden dolayı yararlanabildikleri zam ve tazminat miktarları toplamının, vekâlet ettiği kadro için geçerli olan zam ve tazminat miktarı toplamından düşük olması durumunda,  arasındaki fark ödenir.

**Diğer unsurlar: Boş kadroya kurum içinden veya diğer kurumlardan vekâleten atanan Devlet memurlarına, diğer maaş unsurlarına ilişkin herhangi bir ödeme (makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı gibi ödemeler ile ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak yapılan ödemeler) yapılmaz.

Dolu kadroya vekâlet halinde yararlanılacak maaş unsurları

Yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, refakat izni, aylıksız izin, geçici görev, vekâlet görevi, mehil müddeti, görevden uzaklaştırma, gözaltına alınma, tutuklanma, hizmetiçi eğitim, kurs veya seminere katılma gibi nedenlerle görevlerinden geçici olarak ayrılanların yerine vekâleten atanan Devlet memurlarına;

**Vekâlet aylığı: Aynı kurum içinden vekâleten atanmış olmaları halinde, vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, vekâlet edilen kadro derecesinin 1.kademe aylığının 1/3’ü ödenir. [(gösterge + ek gösterge) X aylık katsayısı)*1/3]

İlkokul öğretmenliği ile veznedarlık ve saymanlık kadrolarına kurum içinden veya kurum dışından vekâleten atananlar ile diğer kadrolara kurum dışından vekâleten atananlara, vekâlet görevine başladıkları tarihten itibaren vekâlet aylığı ödenir.

**Diğer unsurlar: Dolu kadrolara kurum içinden veya diğer kurumlardan vekâleten atanan Devlet memurlarına, diğer maaş unsurlarına ilişkin herhangi bir (zam ve tazminat, ek ödeme, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı gibi ödemeler ile ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak yapılan ödemeler) yapılmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.