logo yeni

calisanlar2 copy

BİR TAZMİNAT ÖDEMESİNDEN YARARLANANLARIN SAYISI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 15Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personeline de havacılık tazminatı ödenecek ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline ödenen havacılık tazminatının miktarı artacak.

Havacılık Tazminatı

Ortak bir Avrupa hava trafik yönetimi oluşturmak için kurulmuş uluslararası bir kuruluş olan Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL), verdiği havacılık hizmetleri karşılığında hava sahası kullanıcılarından gelir elde etmekte ve elde ettiği bu geliri kendisine üye olan ülkelere dağıtmaktadır. Bu Teşkilata üye olan Ülkemizde ise, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuculuğa katkı sunmaktadır.

EUROCONTROL hizmetlerinden elde edilen gelirden, sadece DHMİ Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı adı altında ödeme yapılırken, diğer kurumların personeline ise herhangi bir ödeme yapılmıyor. Havacılık tazminatı ödemelerinden gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor.

4.Dönem Toplu Sözleşmede, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline ilave havacılık tazminatı ödenmesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personeline ise havacılık tazminatı ödenmesi kararlaştırıldı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personelinin havacılık tazminatı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde görev yapan memur ve sözleşmeli personelden;

-Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı prensipleri çerçevesinde personel maliyetlerinin tamamı karşılananlara, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) en çok %600’ü tutarında, (2018 yılının Ocak ayında net 6.016 TL)

-Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı prensipleri çerçevesinde personel maliyetleri kısmen karşılananlara, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) en çok %300’ü tutarında, (2018 yılının Ocak ayında net 3.008 TL)

-Pilotlara, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) en çok %1000’i tutarında, (2018 yılının Ocak ayında net 10.027 TL)

-Diğer personele, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) en çok %150’si tutarında (2018 yılının Ocak ayında net 1.504 TL)

her ay “Havacılık Tazminatı” ödeniyor.

4.Dönem Toplu Sözleşmenin ilgili hükmüne göre; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün memur ve sözleşmeli personeline, (ek ödeme yapılmaması kaydıyla) haklarında 375 sayılı KHK ile belirlenmiş olan ek ödeme oranlarının %200’ü oranında “ilave havacılık tazminatı” ödenecek. Ancak, DHMİ personeline ödenmekte olan havacılık tazminatı oranlarının yükseltilmesi hususunda 2017 yılı Ekim ayı sonuna kadar düzenleme yapılması durumunda, personele ilave havacılık tazminatı ödemesi yapılmayacak.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personelinin havacılık tazminatı

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne ait kadro ve pozisyonlarda görev yapan memur ve sözleşmeli personelden (makam tazminatı öngörülen kadrolarda bulunanlar hariç);

-Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı prensipleri çerçevesinde personel maliyetlerinin tamamı karşılananlara, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) en çok %30’u tutarında, (2018 yılının Ocak ayında net 301 TL)

-Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı prensipleri çerçevesinde personel maliyetleri kısmen karşılananlara, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) en çok %20’si tutarında, (2018 yılının Ocak ayında net 203 TL)

-Diğer personele, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) en çok %10’u tutarında (2018 yılının Ocak ayında net 100 TL)

olmak üzere, 2018 yılı Ocak ayından itibaren her ay “Havacılık Tazminatı” ödenecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.