logo yeni

DİYANET PERSONELİNDEN BAZILARININ MALİ VE SOSYAL HAKLARI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

diyanetKamu görevlilerinin 2018-2019 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler içeren 4.Toplu Sözleşmede, Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde din hizmetleri kapsamında görev yapan bazı personele ilişkin düzenlemeler de yer aldı.

Diyanet personelinden bazılarının mali ve sosyal haklarında 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iyileştirme sağlayacak olan bu düzenlemelerden şunlar:

**Sözleşmeli Kur’an kursu öğreticilerinin hazırlık ödeneği arttı

2017 yılında brüt 1.050 TL olan hazırlık ödeneği; 2018 yılında brüt 1.130 TL ve 2019 yılında ise brüt 1.180 TL tutarında ödenecek.

**Yatılı Kur’an kurslarında gece nöbeti görevi verilenlerin ek ders ücreti arttı

Yatılı Kur’an kurslarında gece nöbeti görevi verilenlere, fiilen yaptıkları her nöbet görevi için verilen 2 saatlik ilave ek ders ücreti, 2018 yılının başından itibaren 3 saatlik ödenecek.

**Murakıpların din hizmetleri tazminatı arttı

Din Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki “Murakıp” unvanlı kadrolarda görev yapanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranları, 2018 yılı başından itibaren 3 puan artmış olacak.

**Eğitim görevlilerinden bazılarının din hizmetleri tazminatı arttı

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüklerinde Eğitim Görevlisi kadrolarında görev yapanların din hizmetleri tazminatı oranı 2018 yılı başından itibaren 5 puan artmış olacak. 

**Bazı hallerde ödenen fazla çalışma ücretinin miktarı arttı

Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ulusal ve resmi bayram günlerinde fiilen çalışacakları her gün için fazla çalışma ücreti ödenirken, fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar ödeme yapılacak.

Aynı çalışmalar nedeniyle 2017 yılında ödenen fazla çalışma ücreti hesabı yapılırken, fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı esas alınıyor.

**Kur’an kursu öğreticileri, bazı hallerde ders görevi yapmış sayılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilen (bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere)  Kur’an kursu öğreticileri, görevlendirildikleri tarihlerde kendilerine verilmiş ek ders görevlerini görevlendirme süresince yapmış sayılacaklar.

**Din hizmetleri sınıfı personelinin çocuklarına yurt önceliği

Memuriyet mahallinde ilköğretim okulu bulunmadığı için başka yerlerde eğitim öğretim görmek zorunda kalan din hizmetleri sınıfı personelinin çocuklarına Devlet yurtlarında öncelik sağlanacak.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.