logo yeni

KAMU GÖREVLİLERİNİN MALİ HAKLARINI DA DÜZENLEYEN 375 SAYILI KHK’DA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurBugün (25 Ağustos 2017) yayımlanan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede, Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerinin mali haklarına ilişkin çeşitli düzenlemeler de içeren 375 sayılı KHK’da da bazı değişiklikler yaptı.

375 sayılı KHK’da yapılan değişiklikler; OHAL döneminde MİT personeline ödenecek tazminat ile TBMM kararına dayanılarak yurt dışına gönderilecek TSK personeline ve bu personelin bulunduğu yerlerde görevlendirilecek kamu görevlilerine ödenecek tazminat konusunda oldu.

694 sayılı KHK’nın 375 sayılı KHK’da yaptığı değişiklikler

a- Olağanüstü Hal Bölgesi ve mücavir iller ile İçişleri Bakanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirlenecek diğer illerde görevli olanlara aylık tazminat ödenmesinde, Milli İstihbarat Hizmetleri Sınıfına dahil personele ödenecek ek tazminat miktarları doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Değişiklik öncesinde MİT personeline ödenecek tazminat miktarı Başbakan tarafından belirleniyordu.

b- Türkiye Büyük Millet Meclisi kararlarına dayanılarak Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin gönderilmesine karar verilen ülkelerde geçici olarak görev yapmak üzere görevlendirilen kamu görevlilerine (işçiler dahil) ödenecek tazminat tutarının belirlenmesinde esas alınan gösterge rakamı 30.000’den 40.000’e yükseltildi.

Buna göre, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin gönderilmesine karar verilen ülkelerde geçici olarak görev yapmak üzere görevlendirilen kamu görevlilerine (işçiler dahil); (40.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık tutarı geçmemek üzere görev süresince damga vergisi dahil hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın tazminat ödenecek.

Yapılan değişiklik, 6 Ocak 2017 tarihinden geçerli olarak uygulanacak ve bu tazminatın 2017 yılı ikinci yarısındaki aylık miktarı değişiklik sonrasında 4108 TL oldu.

c- 29 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe giren 676 sayılı KHK’nın; Türkiye Büyük Millet Meclisi kararlarına dayanılarak yabancı ülkelere birlik hâlinde veya münferiden gönderilen subay, astsubay, uzman jandarma, sivil memur, işçi, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erler ile erbaş ve erlere, fiilen sınır ötesinde icra edilen görev süresince tazminat ödenmesini öngören hükmü, 24 Ağustos 2016 (dahil) tarihinden itibaren gerçekleştirilen görevlendirmeler için uygulanacak.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.