logo yeni

HAZIRLIK ÖDENEĞİNİN MİKTARI ÖNÜMÜZDEKİ İKİ YILDA NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen16Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlara ve Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerin yararlandığı hazırlık ödeneğinin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin miktarı belli oldu.

Kamu görevlilerinin 2018 ve 2019 yıllarındaki mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemeler içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmede, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin miktarlarına da yer verildi.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği alanlar

Bu ödenek, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil) ödenmektedir.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara da, toplu sözleşme hükümlerine istinaden öğretmenlerle aynı şekilde öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmektedir.

Ödeneğin miktarı

Her yıl sadece bir defa ödenen “öğretim yılına hazırlık ödeneği”nin, brüt olarak belirlenen miktarı üzerinden sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

3.Dönem Toplu Sözleşmede belirlenen 2017 yılına ilişkin hazırlık ödeneğinin brüt miktarı ile 4.Dönem Toplu Sözleşmede belirlenen 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin hazırlık ödeneğinin brüt miktarları ve ele geçen net miktarları şöyle:

Yıllar

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği

Brüt Miktar

Net Miktar

2017

1.050 TL

1.042 TL

2018

1.130 TL

1.121 TL

2019

1.180 TL

1.171 TL

Ödenekten yararlanma zamanına göre miktarı

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretim yılının başladığı ay içerisinde ödenmektedir. Ödemenin yapılacağı tarih ise Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenmektedir.

Ancak, çeşitli sebeplerle (yasal izinlerin kullanılması veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) öğretim yılının başladığı aydan sonra (Eylül ayından sonra) ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara öğretim yılına hazırlık ödeneğinin %75’i; birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise öğretim yılına hazırlık ödeneğinin %50’si tutarında ödeme yapılmaktadır.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğini aldıktan sonra, öğretim yılı bitmeden; emeklilik, aylıksız izin, naklen başka kuruma geçme, istifa ve ya ölüm hallerinin ortaya çıktığı durumlarda, ödenmiş olan öğretim yılına hazırlık ödeneği ilgililerden (veya mirasçılarından) geri alınmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.