logo yeni

15 temmuz

MEMUR-SEN’İN YAN ÖDEME TEKLİFİ KABUL EDİLİRSE MAAŞLARA NASIL YANSIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas8Görüşmeleri devam eden ve bu ay  içinde imzalanması beklenen  4. Dönem Toplu Sözleşmesine  ilişkin olarak,  Memur-Sen tarafından gündeme getirileceği açıklanan talepler arasında “yan ödeme katsayılarının %50 oranında artırılması” konusu da yer alıyor. Toplu sözleşme masasına getirilen diğer taleplere buradan ulaşabilirsiniz.

Kamu görevlilerinden bazılarının aylık ücretlerinin hesaplanmasında kullanılan unsurlar arasında yer alan  “yan ödemeler”, yan ödeme katsayısındaki artışa bağlı olarak da artıyor.

Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ödenen memurlara, çeşitli adlar altında yapılan yan ödemelerin (zamların) kimlere hangi katsayılar esas alınarak ödeneceği, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede belirlenmiştir.

Yan ödeme katsayılarının (puanlarının) %50 oranında artmasının maaşlara etkisi, Devlet memurlarının yan ödemelerden yararlanma durumlarına göre farklı miktarlarda olacaktır.

Yan ödemeler (zamlar)

Devlet Memurları Kanunu kapsamında aylık alan memurların maaş hesabına, aşağıda belirtilen yan ödemelerden biri veya birkaçı da dahil edilmektedir.

*İş güçlüğü zammı:  Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışanlara ödenir. Bu yan ödeme, 657 sayılı Kanuna göre maaş alan her memura ödenir.

*İş riski zammı: Hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışanlara ödenir.

*Mali sorumluluk zammı: Sayıştay'a hesap vermekle yükümlü olan saymanlar ile vezne açığından malen sorumlu olan veznedar ve diğer memurlara ödenir.

*Temininde güçlük zammı: Temininde, görevde tutulmasında veya belli yerlerde istihdam edilmesinde güçlük bulunan memurlara ödenir.

Yan ödemenin maaşa etkisi

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede; unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlara göre Devlet memurları için belirlenen yan ödeme puanları toplamının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımıyla, ilgili memura ödenecek aylık yan ödemenin brüt tutarı belirlenir. Bu tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.

Memurların aylık maaş tutarına etkisi düşük seviyede olan yan ödemelerin, emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarına ise herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

2017 yılının ikinci altı aylık döneminde geçerli olan yan ödeme katsayısına göre, her “100” puanlık yan ödemenin memurun maaşına net etkisi; %15 gelir vergisi diliminde “2,74 TL”, %20 gelir vergisi diliminde ise “2,58 TL” olmaktadır.

Yan ödeme katsayıları %50 artarsa

Memur-Sen’in konuya ilişkin teklifinin kabul edilmesi suretiyle yan ödeme katsayılarının (puanlarının) %50 artması halinde, bu artışın memur maaşlarına etkisi bazı unvanlarda şöyle olacak.

Hesaplama, 2017 yılının ikinci altı ayında geçerli olan katsayılara göre ve %15 gelir vergisi oranına göre yapılmıştır.

UNVAN

Yan ödemenin aylık net maaşa etkisi

Mevcut durum

%50 artış olursa

VHKİ

62 TL

93 TL

Avukat

43 TL

64 TL

Hemşire (mesleki lisans)

43 TL

64 TL

Polis Memuru

33 TL

49 TL

Öğretmen

21 TL

31 TL

Vaiz

18 TL

27 TL

Memur

14 TL

21 TL

Hizmetli

14 TL

21 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.