logo yeni

15 temmuz

MEMURLARDAN BAZILARI 1.DERECEYE 10 YILDA ULAŞIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 7Haklarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun bazı hükümlerinin uygulanması halinde, 10 hizmet yılını tamamlayan bazı memurların 1.derece kadroya atanması mümkün.

657 sayılı Kanun, memurun kazanılmış hak aylık seviyesine esas kademesinin o kademede en az bir yıl süreyle görev yapması halinde ilerleyeceği ve derecesinin ise o derecenin dördüncü kademesine ilerlemeye hak kazanmasıyla (o derecede en az 3 yıl bulunulmasıyla) mümkün olabileceğini kurala bağlamıştır.

Öte yandan, ilk dört dereceli kadrolara atanmada, memurun kazanılmış hak aylık derecesi ile atanacağı kadro derecesinin uygun olması gerekirken, amirlerin takdiriyle bazı memurların atanmasında bu şart uygulanmamaktadır. Bu yolla, 10 yıllık hizmet süresine sahip olan bir memurun 1.derece kadroya atanması mümkün olabilmektedir.

Hizmet süresi 10 yıl olan memurun 1.dereceye atanması

10 hizmet yılını tamamlayan bazı memurlar, kazanılmış hak aylıkları hangi seviyede olursa olsun, kurumlarının/amirlerinin takdiri ile 1.derece kadroya atanabilir.

10 yıl hizmet süresi bulunan Devlet memurunun 1.derece bir kadroya atanabilmesi için;

*En az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olması gerekir.

*Atanacağı kadronun, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı veya Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait bir unvana ilişkin olmaması gerekir.

*Atanacağı kadronun ek göstergesinin 5300’den az olması gerekir. (Ek göstergesi 5300’den fazla olan kadrolar için en az 12 yıl hizmet süresi gerekir)

*Atanacağı kadro unvanının gerektirdiği eğitim, sınav ve diğer nitelikleri taşıması gerekir.

*Atamayı yapacak kurumun, atama yapma yönünde takdir kullanması gerekir.

Hizmet süresi nasıl hesaplanıyor?

En az 10 yıllık hizmet süresi şartı aranan bu atamalarda, söz konusu hizmet süresi hesabına;

-Kamu kurum ve kuruluşlarında (memur, işçi, sözleşmeli, geçici personel, açıktan vekil gibi) çalışılan sürelerin tamamı dahil edilir.

-Yasama organı üyeliğinde, belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde geçirilen sürelerin tamamı dahil edilir.

-Kanunlarla kurulan fonlarda ve uluslararası kuruluşlarda geçirilen sürelerin tamamı dahil edilir.

-Muvazzaf askerlikte geçirilen süreler ile okul devresi de dahil olmak üzere yedek subaylıkta geçirilen sürelerin tamamı dahil edilir.

-Yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalışılan sürelerin 3/4'ü (en çok 6 yıl) dahil edilir.  Ek göstergeleri 5300 ve daha yüksek olduğu için en az 12 yıl hizmet şartı aranan 1.dereceli kadrolardan; müsteşar, müsteşar yardımcısı, kurumların en üst yöneticisi konumundaki genel müdür ve başkan unvanlı olanlara atanacaklarda, yükseköğrenim gördükten sonra özel sektörde veya serbest olarak çalışılan sürelerin tamamı hizmet süresi hesabına dahil edilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.