logo yeni

15 temmuz

BAZI MEMURLAR İÇİN KADRO DERECESİ ENGELİ VAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuzDevlet memuriyetine ilişkin olarak kamu kurum ve kuruluşları için ihdas edilen kadrolarda, bazı unvanlar bakımından derece engeli uygulanıyor.

657 sayılı Devlet memurları Kanununda, kadro unvanlarına derece engeli (belli bir derecenin üzerinde kadro olmaması hali) getiren herhangi bir hüküm bulunmamasına rağmen, uygulamada bazı unvanlar için bazı derecelerde kadro ihdas edilmesine izin verilmemektedir.

Bazı kadrolara getirilen derece engeli

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memuriyete giriş dereceleri ile ulaşılabilecek en üst dereceleri ilgili memurların eğitim durumlarına göre belirlemiş olmasına rağmen, eğitim durumu itibariyle 1.dereceye kadar ilerleyebilen memurların bazılarının görev yaptıkları kadrolar için uygulamada 3. veya 5. derece sınırlaması getirilmiştir.  

Herhangi yasal bir düzenleme bulunmamasına rağmen, Maliye Bakanlığının yaklaşımı ile bazı kadrolara derece sınırlaması getirilirken, bu kuralın bazı kurumlarda (örneğin bazı üst kurullar) geçerli olmaması, kadro derecesi engeline takılan memurlar için mağduriyet oluşturabilmektedir.

Öte yandan, kadrolara ilişkin derece sınırlamaları konusunda açılan davalar neticesinde lehlerine karar verilen memurlar için kadro sınırlaması kalkmakta ve aynı unvandaki memurlar arasında eşit olmayan uygulamalar da ortaya çıkabilmektedir.

Derece sınırlaması

Kamu kurum ve kuruluşları için ihdas olunan kadro unvanlarından bazıları için 3.derece, bazıları için ise 5.derece sınırlaması uygulanırken, bazılarında ise derece sınırlaması söz konusu değildir.

Derece sınırlaması getirilerek bazı kadroların derecesinin belli bir seviyenin (3 veya 5) üstüne çıkmasının engellenmesi, söz konusu unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının ileri derecelere ilişkin bazı mali ve sosyal haklardan yararlanamaması sonucunu doğurmaktadır.

Örneğin; Şoför kadrosunda görev yapan ve kazanılmış hak aylığı bakımından 1.dereceye ulaşmış olan Devlet memuru, Şoför kadrosu için 5.derece sınırlaması getirilmiş olmasından dolayı, özel hizmet tazminatını 5.dereceye karşılık gelen orandan (yani %49) daha yüksek alamıyor.  Ancak, Şoför kadrosu için derece engeli uygulanmıyor olsaydı, bu kişinin yararlanacağı tazminat oranı (ilk dört derecede) %55 olacaktı.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.