logo yeni

OKUL MEZUNİYET NOTU MEMURİYET İÇİN ÖNEMLİ OLABİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

egitimDevlet memurlarının bitirdikleri öğrenimlere ilişkin mezuniyet notları, memuriyetleri bakımından da bazen önemli olabiliyor.

Okul mezuniyet notunun Devlet memuriyetine ilişkin haklara genellikle herhangi bir etkisi bulunmamakla birlikte, bazı atamalarda ve görevde yükselme uygulamalarında mezuniyet notunun önemli olduğu bazı durumlar söz konusu olabilmektedir.

Memuriyette okul mezuniyet notunun önem taşıdığı hallerden bazıları şöyle:

*Görevde yükselme ve unvan değişikliğinde

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları ile atama yapılan kadrolara atanacaklar belirlenirken, bazı durumlarda adayların okul mezuniyet notuna bakılmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından, personelin görevde yükselmesi veya unvan değiştirmesi amacıyla sınavlar yapılırken, atama yapılacağı ilan edilen kadro veya pozisyon sayısı kadar adayın belirlenmesinde, adayların sınav başarı puanı esas alınmaktadır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları sonunda adayların başarı sıralaması yapılırken, aynı puanda olan adayların olması halinde, sırasıyla; hizmet süresi fazla olana, daha üst öğrenimi bitirmiş olana, son öğrenim mezuniyet notu yüksek olana başarı sıralamasında daha üst sırada yer veriliyor.

*İş ve Meslek Danışmanı kadrolarına atamada

Türkiye İş Kurumunda kadrolu olarak çalışmakta olanlardan (yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar hariç) İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olanlar arasından ihtiyaç duyulması halinde boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı kadrolarına atama yapılabiliyor. Bu şekilde atama yapılırken, başvuruları kabul edilen personelden sırasıyla; hizmet süresi fazla olanlara, daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara, üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara öncelik veriliyor.

*TBMM idari teşkilatına personel alımında

TBMM İdari Teşkilatına memur, sözleşmeli ve geçici personel alımı (mesleğe özel yarışma sınavı ile alınanlar hariç)için ilgili Kurum tarafından yapılan sınav sonuçlarına göre, başarı sırası itibariyle asil ve yedek liste belirlenirken, asil veya yedek olarak belirlenen adaylardan son sıradaki ile aynı puana sahip başka adayların da olması durumlarda,  sırasıyla; daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara, üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara öncelik veriliyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.