logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞKA BİR KADROYA ATANAN VETERİNER HEKİMİN EK GÖSTERGESİ DEĞİŞEBİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

veteriner hekimVeteriner Hekim unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, kurumlarında ya da başka kurumlarda durumlarına uygun farklı unvanlardaki kadrolara naklen atandıklarında, Veteriner Hekim kadrosunda iken yararlandıkları ek göstergelerin düşmesi veya yükselmesi ya da değişmemesi gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesi; kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlar hakkında uygulanacak ek göstergelerin, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili görevlerde kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamayacağına hükmetmiştir.

Bu çerçevede, başka unvanlı bir kadroya atanan Veteriner Hekimin ek gösterge bakımından karşılaşabileceği durumlar şöyle olur:

Ek göstergesi yükselir

Veteriner Hekimin atandığı yeni kadro unvanı için derecesi itibariyle belirlenmiş olan ek göstergenin, aynı dereceli Veteriner Hekim kadrosu için belirlenmiş olan ek göstergeye eşit veya daha yüksek olduğu durumlarda, ilgili personel hakkında atanmış olduğu kadronun ek göstergesi uygulanır.

Örneğin; 6400 ek göstergeli 1 nci derece Genel Müdür kadrosuna atanan Veteriner Hekim hakkında, Genel Müdürü kadrosu için geçerli olan 6400 ek gösterge uygulanacak ve bu atama ilgili personelin ek göstergesini yükseltmiş olacak.

Ek göstergesi aynı kalır

Veteriner Hekim kadrosunda görev yapan bir Devlet memuru, başka bir unvana ait ilk dört dereceden bir kadroya atandığında; atandığı derecenin ek göstergesi, kazanılmış hak aylık derecesine göre Veteriner Hekim unvanı için belirlenmiş olan ek göstergeden daha düşük olursa, bu personel hakkında kazanılmış hak aylık derecesine göre geçerli olan Veteriner Hekim kadrosunun ek göstergesi uygulanmaya devam eder.

Örneğin; 1300 ek göstergeli 5 inci derece Veteriner Hekim kadrosunda 5 inci derece kazanılmış hak aylığıyla görev yapan Veteriner Hekim,  1100 ek göstergeli 3 üncü derece Şube Müdürü kadrosuna atanırsa, 3 üncü derece Şube Müdürü kadrosunda görev yaparken hakkında 5 inci derece kazanılmış hak aylığı ile Veteriner Hekim iken yararlanabileceği 1300 ek gösterge uygulanır. Bu kişi, kazanılmış hak aylığı bakımından 1 inci dereceye ulaştığında, Şube Müdürü olarak 3600 ek göstergeden yararlanır.

Ek göstergesi düşer

Veteriner Hekim kadrosunda görev yapan bir Devlet memuru, başka bir unvana ait ilk dört derece dışındaki kadrolara atandıklarında, atandıkları kadro için belirlenmiş ek göstergelerden kadro/aylık derecelerine göre yararlanırlar. Bu ek göstergeler, Veteriner Hekim kadrosunda yararlanılabilecek ek göstergelerden düşük de olabilir.

Bir unvana ait ilk dört derece dışındaki kadrolarına atandıktan sonra aynı unvana ilişkin ilk dört derecedeki bir kadroya atanan Veteriner Hekim hakkında, bu unvanın ilk dört dereceli kadrolarına doğrudan (Veteriner Hekim kadrosundan) atanmamış olması nedeniyle, atanmış olduğu kadro unvanı için belirlenmiş ek gösterge (kadro/aylık derecesi esas alınarak) uygulanır. Bu ek göstergeler, Veteriner Hekim kadrosunda yararlanılabilecek ek göstergelerden düşük de olabilir.

Örneğin; 1300 ek göstergeli 5 inci derece Veteriner Hekim kadrosunda görev yaparken, 5 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atanan kişi, 5 inci derece Şube Müdürü kadrosunda ek göstergeden yararlanamayacaktır (5 inci derece Şube Müdürü kadrosu için ek gösterge olmadığından). Şube Müdürü olarak zamanla ilk dört dereceli kadrolara atandığında da, yine Veteriner Hekim kadrosu için belirlenen ek göstergelerden yararlanamayacak ve Şube Müdürü kadrosunda aylık/kadro derecesi 1 olduğunda da en yüksek 2200 ek göstergeden yararlanacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.