logo yeni

15 temmuz

İŞTEN AYRILANLARIN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANMA SÜRESİ NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglikÇeşitli sebeplerle görevlerinden ayrılıp yeniden sigortalılık niteliği kazanmamış olan kamu görevlileri ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler, görevden ayrıldıktan sonra belli bir süre daha sağlık hizmetlerinden prim ödemeden yararlanabiliyorlar.

Görevinden ayrılmış ve yeniden sigortalılık niteliği kazanmamış olanlar, sağlık hizmetlerinden belli bir süre daha yararlanabilmekte ve bu sürelerden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri ise ancak genel sağlık sigortası primi ödemeleri halinde mümkün olabilmektedir.

Konuya ilişkin düzenleme

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında sigortalı sayılan kamu görevlileri, aynı Kanunun 60 ıncı maddesi uyarınca da genel sağlık sigortalısı sayılmaktadırlar.

Genel sağlık sigortalısı sayılan kamu görevlileri, 5510 sayılı Kanunun 67 nci maddesinin dördüncü fıkrasına göre; zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar, bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları var ise sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar.

İşten ayrılanların sağlık yardımından yararlanması

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken çeşitli sebeplerle (istifa etme, müstafi sayılma, ihraç sözleşme yenilememe, sözleşmenin feshi, disiplin cezası sonucu atılma ve benzeri durumlar) görevleriyle ilişiği kesilenlerin, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması farklı usullere tabidir.

Sigortalı sayılma halleri ortadan kalkacak şekilde görevleriyle ilişiği kesilenler, yeniden sigortalı olacakları zamana kadar geçecek sürede;

**Sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten (görevden ayrıldıktan 10 gün sonra yitiriliyor) geriye doğru bir yıllık süre içinde en az 90 günlük zorunlu sigortalıkları bulunmayanlar, görevden ayrıldıkları tarihten itibaren “10 gün süreyle”, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

**Sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten (görevden ayrıldıktan 10 gün sonra yitiriliyor) geriye doğru bir yıllık süre içinde en az 90 günlük zorunlu sigortalıklarının bulunması halinde, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren “90 gün süreyle” kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

**Yukarıda belirtilen süreler (görevden ayrıldıktan sonra en az 10 gün ve en çok 100 gün) geçtikten sonra, ilgili kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmesi, sağlık hizmetlerinden yararlanacak kişiler için genel sağlık sigortası primi ödeniyor olması halinde mümkündür.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.