logo yeni

calisanlar2 copy

İLAVE KADEME ALMAK İÇİN DİSİPLİN CEZASI ALINMAMASI GEREKEN SÜREYE NELER DAHİL?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 7Belli bir süre disiplin cezası almayan Devlet memurlarına ilave kademe verilmesinde, disiplin cezası alınmadan geçirilmesi gereken sürelerin (8 yıl ve geçiş döneminde yıl sayısı daha az) hesabında bazı hizmetler dikkate alınırken, memuriyete ilişkin çeşitli hakların kazanılmasında değerlendirilen bazı süreler ise dikkate alınmamaktadır.

Geçiş dönemi sonrası ilk uygulaması en erken 26 Şubat 2019 tarihinde görülebilecek olan 8 yıl disiplin cezası almayan memura ilave kademe verilmesinde, 8 yıllık sürenin (geçiş döneminde ise disiplin cezası alınmaması gereken sürelerin) nasıl hesaplandığı önem taşımaktadır.

Devlet memuriyetine ilişkin çeşitli hakların kazanılmasında değerlendirilen bazı sürelerin, ilave kademe ilerlemesi için disiplin cezası alınmamış olunması gereken sürelere dahil edilmemesi, ilave kademe için gerekli sürenin değişen tarihlerde tamamlanması durumunu ortaya çıkarmaktadır.

 Disiplin cezası almayan memura ilave 1 kademe

25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve geçiş dönemi sonrası ilk tam uygulaması en erken 26 Şubat 2019 tarihinde görülebilecek olan düzenlemeye göre;

*Son 8 yılda herhangi bir disiplin cezası almayan memura bir kademe ilerlemesi verilecek.

*Öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve görev unvanı itibariyle azami yükselebileceği derecenin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memurun kazanılmış hak aylığı, son 8 yılda herhangi bir disiplin cezası almamış olması halinde bir üst dereceye yükseltilecek..

Öte yandan, bu düzenlemelerin 2019 yılına kadar olan uygulaması ise; 90 ve üstü ortalamaya sahip sicil notları ile 25.02.2011 tarihinde itibaren disiplin cezası alınmamış yıllar birlikte göz önünde bulundurularak yapılıyor.

Disiplin cezası alınmayan sürenin hesabı

İlave kademe ilerlemesinden yararlanabilmek için, memurun 8 yıl içinde (geçiş döneminde yıl sayısı daha az) herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekiyor.

Kademe ilerlemesinden yararlanmanın “disiplin cezası almamış olmak” şartına bağlanmış olması, disiplin cezası alınmamış olunması gereken sürelerin hesabının da, memurun disiplin cezası almasının mümkün olabileceği sürelere göre yapılmasını gerektirmektedir. Yani, memurun 657 sayılı Kanuna göre disiplin cezası almasının mümkün olmayacağı sürelerin, ilave kademe için gerekli disiplin cezası alınmamış süre hesabına da dahil edilmemesi gerekecektir.

Buna göre, disiplin cezası alınmayan her 8 yıl (geçiş döneminde daha az yıl) için ilave 1 kademe ilerlemesi yapılabilmesi için  gerekli sürenin (disiplin cezası alınmamış sürenin) hesabı yapılırken;

*Aday memurlukta fiilen çalışılarak geçirilen süreler dikkate alınır.

*Memuriyette fiilen çalışılarak geçirilen süreler dikkate alınır.

*Yıllık izin, hastalık izni, sağlık izni, mazeret izni ve refakat izninde geçirilen süreler dikkate alınır.

*Görevden uzakta geçirilen süreler, memur hakkındaki görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırılması halinde, dikkate alınır.

*Muvazzaf askerlikte geçirilen süreler (memuriyetten önce veya memuriyetten ayrılarak yapılan askerlik süreleri)  dikkate alınmaz.

*Aylıksız izinde geçirilen süreler (hangi sebeple izin alınmış olursa olsun) dikkate alınmaz.

*Memuriyet dışında geçirilen süreler (serbest veya özel sektörde) dikkate alınmaz.

*Kamu kurum ve kuruluşlarında memuriyet dışındaki statülerde geçirilen süreler ( 4/B, 4/C, işçi gibi) dikkate alınmaz. 

*Farklı personel kanunlarına tabi geçirilen hizmet süreleri (akademik personel, askeri personel, hakim ve savcı gibi) dikkate alınmaz.

*Memuriyete geçirilen ve sözleşmeli statüde geçirdikleri sürekleri kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen sözleşmeli personelin, sözleşmeli olarak geçirdikleri süreler dikkate alınmaz.

Bu çerçevede, ilave kademe ilerlemesi için gerekli disiplin cezası alınmaması gerekli süre hesaplanırken, 25 Şubat 2011 tarihi itibariyle görevde olanlar için bu tarih, daha sonra göreve başlayanlar için ise göreve başlama tarihleri başlangıç kabul edilerek,  bu tarihlerden sonrasına isabet eden yukarıda belirtilen süreler esas alınır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.