logo yeni

HAKKINIZ OLAN 1382 TL’Yİ ALMAYI UNUTMAYIN

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 16Kamu çalışanlarına, kurumları ile olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrıldıkları bazı hallerde tazminat ödenmektedir.

Söz konusu tazminat; emekli olan, kendisine toptan ödeme yapılan, sözleşmesi feshedilen, görevine son verilen ya da görev süresini tamamlayan kamu çalışanlarına ve görevden ayrılmadan ölen kamu çalışanlarının kanuni mirasçılarına ödenmektedir.

Ayrılma tazminatı veya emeklilik tazminatı olarak da adlandırılan bu tazminatın miktarı, belli bir göstergenin aylık katsayısıyla çarpımı sonucu hesaplandığından, katsayıdaki artış bu tazminatın miktarını da artırmaktadır.

Tazminatın miktarı

Bu tazminata hak kazananlara ödenecek miktar, kamu çalışanlarının tamamı için aynıdır. Tazminatın miktarı, “13.558 gösterge” rakamının ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı tutarı kadardır. Bu tutar üzerinden sadece Damga Vergisi (%0,759 oranında) kesiliyor.

2017 yılının ilk altı ayında net 1.292 TL tutarında ödenen bu tazminat, yılın ikinci yarısında 90 TL artışla 1.382 TL olarak ödenecek.

Ayrılma Dönemi

Tazminatın Net Miktarı

2017 yılı ilk altı ayı

1.292 TL

2017 yılı ikinci altı ayı

1.382 TL

Tazminata hak kazanma

Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanununa göre aylık alanlar ile 399 sayılı KHK'ya tabi sözleşmeli personele ve kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlar;

**Emekliye ayrıldıklarında (kendi isteği ile veya re’sen)

**Kendilerine toptan ödeme yapılmak suretiyle kurumlarıyla ilişikleri kesildiğinde

**Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlamış olmaları halinde, görevlerine son verildiğinde (ceza ile son verme hali hariç)

**Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapıyor olmaları halinde, kendi kusurları dışında sözleşmeleri feshedildiğinde veya hizmet süreleri sona erdiğinde

*Yedek subay olarak görev yapıyor olmaları halinde, terhis olduklarında

bu tazminatı almaya hak kazanırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.