logo yeni

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER HANGİ İŞLERİ YAPAMIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gorevden alinma 215 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız darbe girişimi sonrası ilan edilen ve halen uygulanmakta olan OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile kamu görevlilerinden bazıları meslekten ve kamu görevinden çıkarılıyor.

Terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilerek kamu görevinden veya meslekten çıkarılanlara, bazı işlerde ve görevlerde çalışma yasağı da getirilmiş bulunuyor.

İhraç edilenlerin yapamayacağı işler

OHAL kapsamında kamu görevinden veya meslekten çıkarılanlara, yapamayacakları işler ve görevler kapsamında getirilen yasaklardan 667 sayılı KHK (6749 sayılı Kanun) ve 691 sayılı KHK'da yer alanlar şöyle: 

**Kamu hizmetinde istihdam edilemezler ve doğrudan ya da dolaylı olarak görevlendirilemezler. 

**Kamu kurum ve kuruluşlarında, hangi statüde olursa olsun (memur, işçi, sözleşmeli, geçici, ücretli, vekil vs.) görev alamazlar.

**Kamu hizmetlerinden kaynaklı mütevelli heyet üyeliği, kurul üyeliği, komisyon üyeliği, yönetim kurulu üyeliği, denetim kurulu üyeliği, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevlerde bulunamazlar.

**Özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar. (meslekten çıkarılan yargı mensupları ile bu meslekten sayılanlar bu yasak kapsamında sayılmamış)

**Büyükelçi, vali gibi unvanları ve yüksek mahkeme başkan ve üyeliği, müsteşar, hâkim, savcı, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı haklardan yararlanamaz.

**Meslekten çıkarılan Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi daire başkanı ve üyeleri ile askeri hâkimler askeri rütbeleri kullanamaz.

**Bilirkişilik yapamazlar.

**Noterlik yapamazlar.

**Hukuki uyuşmazlıklarda arabuluculuk yapamazlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.