logo yeni

SÜRESİNDE MAL BİLDİRİMİNDE BULUNMAMAK MEMURİYETTEN ATILMAYA NEDEN OLABİLİR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mal bildirimiBelli hallede mal bildiriminde bulunması gereken Devlet memurlarının bu bildirimleri süresi içinde yapmadıklarında hallerde memuriyetle ilişiklerinin kesilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Devlet memurları; kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait mal varlıklarını bazı zamanlarda verecekleri genel mal bildirimleriyle ve bu varlıklarda meydana gelecek bazı değişiklikleri de verecekleri ek mal bildirimleriyle beyan etmekle yükümlü tutulmuşlardır.

Genel veya ek mal bildiriminde bulunması gerekirken, süresi içinde gerekli bildirimi yapmayan memurlar hakkında çeşitli yaptırımlar uygulanması söz konusudur.

Mal bildiriminde bulunma süresi

Devlet memurlarının; işe girişlerinde, görevde iken sonu (0) ve (5) ile biten yılarda ve görevleri sona erdiğinde kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait mal varlıkları konusunda mal bildiriminde bulunmaları ve bu mal varlıklarında önemli değişiklikler olduğunda ise değişikliği izleyen bir ay içinde ek mal bildiriminde bulunmaları gerekmektedir.

Mal bildiriminde bulunmamak memuriyetten çıkarılmaya neden olabiliyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, “Belirlenen durum ve sürelerde mal bildiriminde bulunmamak,” fiilini işleyen memurlar hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verileceğine hükmetmiştir.

Kanuna göre da ayrıca;

**Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesine sebep olmuş bir fiilin 10 yıl içinde yeniden işlenmesi durumunda, memur hakkında bir derece ağır olan Devlet memurluğundan çıkarma cezası uygulanır.

**Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilen memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği en üst derecenin son kademesinde bulunması halinde, hakkındaki cezanın aylığından kesinti yapılmak suretiyle uygulanacağını ve bu durumda olan memurun yeniden kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alması halinde ise görevine son verilir.

Bu itibarla, süresinde mal bildiriminde bulunmayan ve bu fiili iki defa işleyen memurun memuriyetle ilişiğinin kesilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.