logo yeni

AYLIKTAN KESME CEZASI UYGULAMASINDA MEMURUN AYLIĞINDAN EN ÇOK KAÇ AY KESİNTİ YAPILIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 2Devlet memurlarının brüt aylıklarından belli oranlarda kesinti yapılmak suretiyle de disiplin cezası uygulamasına gidilebilmektedir.

Disiplin cezalarından dolayı memurların brüt maaşından yapılan kesinti, maaşın 1/30’u ile 1/2’si arasındaki oranlarda olabilmektedir. Aylıktan kesme cezasına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Disiplin uygulamalarında memurun aylığından kesinti yapılması

İşledikleri bazı fiil ve hallerden dolayı memurların aldığı disiplin cezaları, aylıklarından kesinti yapılmak suretiyle uygulanmaktadır.

Aylıktan kesinti yapılması uygulamasına;

**Memurun kınama cezası gerektiren fiil veya halinin tekerrür kapsamında değerlendirilmesinden dolayı, hakkındaki kınama cezasının aylıktan kesme cezası şeklinde uygulandığı durumlarda başvurulmaktadır.

**Memurun aylıktan kesme cezası gerektiren fiil veya halinden dolayı hakkında aylıktan kesme cezası uygulandığı durumlarda başvurulmaktadır.

**Memurun kademe ilerlemesinin durdurulması cezası gerektiren fiil veya halinin bir derece hafif ceza şeklinde uygulanmasına karar verilmesinden dolayı, hakkındaki kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının aylıktan kesme cezası şeklinde uygulandığı durumlarda başvurulmaktadır.

**Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası gerektiren fiil veya halinden dolayı hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası uygulanması gereken memurun 1/ 4’te bulunduğu durumlarda başvurulmaktadır.

Memurun aylığından yapılacak kesintinin oranı

Memurun aylığından kesinti yapılması gereken hallerde;

-Kınama cezasının tekerrür uygulamasında, brüt aylığından 1/30 - 1/8 aralığında kesinti yapılır.

-Aylıktan kesme cezasının aynı ceza olarak uygulanmasında, brüt aylığından 1/30 - 1/8 aralığında kesinti yapılır.

-Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının bir derece hafif ceza şeklinde uygulanmasında, brüt aylığından 1/30 - 1/8 aralığında kesinti yapılır.

-Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının uygulanmasında ilgili memurun 1/4’te olması halinde, brüt aylığından 1/4 - 1/2 aralığında kesinti yapılır.

Aylıktan yapılacak kesintinin, alt ve üst sınırlar arasında olmak kaydıyla hangi oranda olacağı fiilin ağırlığı ve birden fazla fiilin işlenmiş olup olmaması göre değişebilmektedir. Ancak, en alt sınırların üzerindeki bir oranda aylıktan kesinti yapılabilmesi için, memura verilen cezaya ilişkin kararda bu

Memurun maaşından en çok kaç ay kesinti yapılır?

Disiplin uygulamalarında memurun aylığından kesinti yapılması gereken durumlarda, disiplin cezasının ilgili memura tebliğ edildiği tarihini takip eden aybaşında memurun aylığından kesinti yapılır. Ancak, bu tarihte maaştan kesinti yapılmamış olması, daha sonraki aylarda kesinti yapılamayacağı anlamına gelmez.

Memurun aylığından belli bir oranda kesinti yapılmasına karar verildiği durumlarda, yapılacak kesintinin oranı ne kadar olursa olsun, ilgili memurun sadece 1 aya ait maaşından kesinti yapılır. Kesintinin, kısım kısım ve birden çok maaşı ilgilendirecek şekilde yapılması yoluna gidilemez.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.