logo yeni

OHAL BAŞVURU KOMİSYONU KURULDUĞU İÇİN İADE KHK’SI ÇIKMAZ MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla kamu görevinden çıkarılanların, hata sonucu çıkarıldıklarının anlaşılması üzerine kamu görevine iadesi de KHK’larla yapılırken, kamu görevinden çıkarılanların yapacakları başvuruları da değerlendirmek üzere 685 sayılı KHK ile “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu” oluşturulmuştu.

23 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 685 sayılı KHK ile düzenlenen ve geçtiğimiz günlerde üyeleri belirlenen Komisyonun kurulmuş olması nedeniyle, OHAL’in devam edeceği sürelerde yeni iade KHK’larının çıkmasının söz konusu olup olmayacağı merak edilebiliyor.

Komisyona başvurular ne zaman başlayacak?

Haklarında KHK’larla işlem yapılanlarla ilgili başvuruların Komisyon tarafından alınmaya başlayacağı tarih, 23 Temmuz 2017 tarihine kadar Başbakanlık tarafından ilan edilecek.

Komisyonun başvuru almaya başlayacağı tarihten önce yürürlüğe konulmuş olan KHK’lara ilişkin olarak başvuru alma tarihinden itibaren altmış gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüğe konulacak KHK’lara ilişkin olarak da Resmi Gazetede yayımlanma tarihinden itibaren altmış gün içinde Komisyona başvurulabilecek.

Komisyonun başvuru alacağı tarih henüz ilan edilmediği gibi, yapılacak ilanda başvuru alma tarihi olarak ileri bir tarihin belirlenmesi de mümkündür.

İade KHK’sı çıkabilir mi?

OHAL kapsamında bugüne kadar çıkarılan toplam 24 KHK’nın 7’sinde, kamu görevinden çıkarılmış olanların iadesi de yer aldı.

Öte yandan, kamu görevinden çıkarılmış olanların yeniden kamu görevine dönmelerine ilişkin değerlendirme yapmak ve karar vermek üzere Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulmuş olmakla birlikte, bu Komisyon yapılacak başvuruları değerlendireceğinden, başvuru yapılmayan konularda herhangi bir karar veremeyecektir.

Bu itibarla;

**Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun başvuruları almaya başlayacağı tarihe kadar olan sürede, gerek duyulması halinde iade KHK’sı çıkarılabileceğini,

**Komisyonun başvuru almaya başlayacağı tarihten sonra, başvuru yapılmamış veya başvuru yapılmış olmakla birlikte henüz karar verilmemiş bir görevden çıkarma işleminin hata sonucu yapılmış olduğunun ilgili kurumlar tarafından anlaşıldığı durumlarda, olağanüstü halin devam ettiği dönemde gerek duyulması halinde iade KHK’sı çıkarılmasın mümkün olabileceğini,

**Olağanüstü halin kaldırılmasından sonraki dönemdeki iadelerin ise; Komisyon kararıyla, Komisyon kararı sonrası açılacak idari dava sonucuna göre ya da yasal düzenlemelerle mümkün olabileceğini

düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.