logo yeni

HİZMET SÜRESİ AYNI OLAN ÖĞRETMENLERİN MAAŞI FARKI OLABİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen 12Aynı tarihte Devlet memuriyetine giren ve kazanılmış hak aylık seviyeleri aynı olan öğretmenlerin, görev yaptıkları yerin kalkınmada 1.derece öncelikli yerler kapsamında olup olmama durumuna bağlı olarak, kazanılmış hak aylık seviyeleri ile aylık maaş miktarları arasındaki eşitlik zamanla bozulabilmektedir.

Öğretmenlerin kazanılmış hak aylık dereceleri 3 yılda bir yükselirken, kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerde görev yapan öğretmenler ise 2 yılda bir derece yükselmesi yapabilmektedir.

Bazı öğretmenlerin derecesi erken yükseliyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, yer değiştirme suretiyle belirli bir süre görev yapmak üzere ve mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlara, kalkınmada 1. derecede öncelikli yörelerde fiilen görev yapacakları sürenin her iki yılı karşılığında ilave bir kademe verilmesini hükme bağlamıştır.  Öte yandan, “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” ile öğretmenler zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulmuştur.

Bu düzenlemelere göre, kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerlerde görev yapan (zorunluluk, eş durumu, kendi isteği ve benzer sebeplerle) öğretmene, bu yerlerde fiilen görev yaparak geçirdiği sürelerin (yıllık izin süresi dahil) her 2 yılı karşılığında ilave bir kademe verilmektedir.

Böylelikle, kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerde görev yaptıkları için he iki yıl karşılığında ilave bir kademe alan öğretmenlerin derece yükselmesi 2 yılda, ilave kademe ilerlemesinden yararlanmayan öğretmenlerin derece yükselmesi ise 3 yılda bir olmaktadır.

Öğretmenlerin her 2 yıl hizmet için ilave 1 kademe alabileceği yerler

1.Adıyaman

11.Bitlis

21.Hakkari

31.Malatya

41.Sinop

2.Ağrı

12.Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada)

22.Iğdır

32.Mardin

42.Sivas

3.Aksaray

13.Çankırı

23.Kahramanmaraş

33.Muş

43.Şanlıurfa

4.Amasya

14.Çorum

24.Karabük

34.Nevşehir

44.Şırnak

5.Ardahan

15.Diyarbakır

25.Karaman

35.Niğde

45.Tokat

6.Artvin

16.Elazığ

26.Kars

36.Ordu

46.Trabzon

7.Bartın

17.Erzincan

27.Kastamonu

37.Osmaniye

47.Tunceli

8.Batman

18.Erzurum

28.Kırıkkale

38.Rize

48.Van

9.Bayburt

19.Giresun

29.Kırşehir

39.Samsun

49.Yozgat

10.Bingöl

20.Gümüşhane

30.Kilis

40.Siirt

50.Zonguldak

Görev yerlerinin farklı olması öğretmen maaşını etkileyebiliyor

9/1 seviyesinden aynı tarihte işe başlayan iki öğretmenin, görev yerlerinden kaynaklı olarak belli bir hizmet süresi sonrasında ulaşabilecekleri kazanılmış hak aylık seviyesi farklı olabileceğinden, aylık net maaşları da farklı miktarlarda olabilmektedir.

Örneğin, 9/1 seviyesinden göreve başlayıp ilave 1 derece ilerlemesinden yararlanan (15 Ocak 2016 tarihinden önce göreve başlayan memurların yararlandığı derece) ve meslekte 14 yıl hizmeti bulunan aynı branştaki iki öğretmenden;

**Görev yaptığı yer daima, kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerler kapsamında olan öğretmen normal koşullarda 1/1 seviyesine ulaşır.

**Görev yaptığı yer daima, kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerler dışında olan öğretmen normal koşullarda 4/3 seviyesine ulaşır.

Bu durum, göreve başladıklarında net maaş miktarı aynı olan iki öğretmenin, ikinci yılın bitiminden itibaren maaşlarının farklı miktarlarda olması sonucunu doğurur. Bu iki öğretmenin maaşlarının yeniden eşitlenebilmesi için ise her ikisinin de 1/4 seviyesine ulaşması yani hizmet sürelerinin 25 yıl olması gerekecek. (derece ilerlemesini 3 yılda bir yapan öğretmenin ilave kademe ilerlemesi yaptığı durumlarda bu süre 25 yıldan daha kısa olabilir)

Örneğimizdeki öğretmenlerin maaş durumuna, 2017 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayılara göre baktığımızda;

**Kalkınmada 1.derece öncelikli yerlerde 14 yıl görev yapan öğretmenin kazanılmış hak aylık seviyesi 1/1 seviyesine ulaşır ve aylık net maaşı "3.102 TL" olur.

**Kalkınmada 1.derece öncelikli yerler dışında 14 yıl görev yapan öğretmenin kazanılmış hak aylık seviyesi 4/3 seviyesine ulaşır ve aylık net maaşı "2.942 TL" olur.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.