logo yeni

calisanlar2 copy

DİĞER KURUMLARIN PERSONELİ BAŞBAKANLIKTA NASIL GÖREVLENDİRİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

basbakanlikKamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, aylıksız izinli veya aylıklı izinli olarak Başbakanlık emrinde geçici olarak görevlendirilebiliyorlar.

3056 sayılı Başbakanlık Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanuna göre, kamu görevlilerinin Başbakanlıkta geçici görevlendirme usulü iki farklı şekilde olmaktadır.

Aylıksız izinli olarak geçici görevlendirme

**Başbakanlıkta Daire Başkanı ve daha üst ünvanlı kadrolarda, diğer kurumlarda görevli kamu görevlileri istihdam edilebilir.

**Genel ve katma bütçeli dairelerle döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulan fonlarda, belediyeler ve özel idareler, sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait kuruluşlarda, iktisadi Devlet teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşlarında ve bunlara bağlı ortaklıklar ve müesseselerde çalışanlar kurumlarının muvafakatiyle Başbakanlıkta istihdam edilebilirken, yüksek yargı organı mensupları ile hakim ve savcılar ise kendilerinin muvafakatiyle istihdam edilebilirler.

**Bu şekilde istihdam edilenler, kurumundan maaşsız izinli sayılırlar ve izinli oldukları süreler terfi ve emekliliklerinde hesaba katılır.

**Bu şekilde görevlendirilenler, Başbakanlıkta istihdam edildikleri kadro için ilgili mevzuatta öngörülen her türlü mali ve sosyal haklardan aynen yararlanırlar.

Aylığını eski kurumundan alarak geçici görevlendirme

**Başbakanlıkta, diğer kurumlarda görevli kamu görevlileri (herhangi bir unvanda olabilirler) geçici olarak görevlendirilebilir.

**Bu şekilde görevlendirilecek olanların, aylıklı izinli sayılmak suretiyle Başbakanlıkta Daire Başkanı ve üstü kadrolarda personeli görevlendirilebilen kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olmaları gerekir.

**Bu şekilde görevlendirilenler; aylık, ödenek, her türlü zam ve tazminatlar ile diğer mali ve sosyal hak ve yardımları kurumlarından almaya devam ederler.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.