logo yeni

EMEKLİ İKRAMİYESİ MİKTARINI HANGİ SÜRELER ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli2T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi memurlara, emekli aylığına hak kazanmak suretiyle emekliye ayrıldıklarında, bazı hizmet sürelerinden dolayı emekli ikramiyesi de ödenmektedir.

Emekliye ayrılan Devlet memurlarına ödenecek ikramiyeye ilişkin hususlar 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda düzenlenirken, hangi hizmet sürelerinin emekli ikramiyesine konu edileceği de belirtilmiştir.

Emekli ikramiyesi ödenecek süre

Emekli ikramiyesi ödemesine esas hizmetler toplamının her tam yılı karşılığında, memura emekli ikramiyesi ödenir. Ödenecek ikramiyenin miktarı, memurun çalışırken aldığı son maaşında emekli keseneğine esas matrah olarak hesaplanmış olan tutarın, ikramiye yılı toplamı ile çarpımı kadar olur.

Memurların emekli ikramiyesi hesaplanırken, ikramiye ödenecek sürelerin sadece tam yıl olanları dikkate alınmakta, tam yıldan artan ay ve günler için ise ikramiye ödenmemektedir.

Örneğin, 36 tam yıl hizmeti olan bir memur ile 36 yıl 11 ay 28 gün hizmeti olan memura, 36 tam yıl esas alınarak emekli ikramiyesi ödenir.

İkramiyesi süresine dahil hizmet süreleri

Devlet memuriyetinde geçen hizmet sürelerinin tamamı ile memuriyet dışında geçirilen sürelerin bazıları, emekli ikramiyesi ödemesine esas hizmet süresine dahil edilir.

Buna göre;

**Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığı Kanununa tabi geçirilen sürelerin tamamı,

**Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığına Kanununa tabi olmadan geçirilen (sigortalı) sürelerin, bu sürelere ilişkin görevlerden kıdem tazminatı (iş sonu tazminatı) almayı gerektirecek şekilde ayrılmış olup da kıdem tazminatı (iş sonu tazminatı, ikramiye ve benzeri tazminat) alınmamış olan kısımlarının tamamı

emekli ikramiyesi süresine dahil edilir.

İkramiye süresini etkilemeyen hizmet süreleri

Serbest olarak veya özel sektörde geçirilen süreler ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçirilen sürelerden bazıları, memurların emekli ikramiyesine esas hizmet süresine dahil edilmez.

**Serbest olarak çalışılarak geçirilen süreler (BAĞ-KUR primi ödemek suretiyle geçen süreler),

**Özel sektörde çalışılarak geçirilen süreler (SSK primleri ödenmek suretiyle geçen süreler),

**Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığı Kanununa tabi olmadan geçirilen sürelerin, bu sürelere ilişkin görevlerden kıdem tazminatı (iş sonu tazminatı) alamayacak şekilde ayrılmış olunan kısımları ile karşılığında kıdem tazminatı(iş sonu tazminatı, ikramiye ve benzeri tazminat) alınmış olan kısımları

emekli ikramiyesi süresine dahil edilmez.

Öte yandan, emekli ikramiyesi aldıktan sonra yeniden çalışmaya başlayanların tekrar emekliye ayrılmaları durumunda, kendilerine ve ölümleri halinde hak sahiplerine sadece sonradan geçen hizmet süreleri için emekli ikramiyesi ödenir.

Emekli maaşı ve ikramiyesi hesaplamak için tıklayınız...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.