logo yeni

YARIM ZAMANLI ÇALIŞMADAN HANGİ MEMUR NE KADAR SÜRE YARARLANABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

esnek calismaDevlet memurlarına bazı hallerde,  günlük çalışma süresinin yarısında mazeret izni (tam ücret alarak) kullanabilme ve haftalık çalışma süresinin yarısında işe gelmeme (yarım ücret alarak) hakkı da tanınmıştır.

Günlük veya haftalık çalışma süresinin sadece yarısını çalışma hali, memurlara çocuklarından dolayı tanınan bir hak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanabilecek memurlar

Günlük ve/veya haftalık çalışma sürelerinin yarısında çalışmama hakkı, çocuğu doğan veya evlat edinen memurlara tanınmıştır.

**Doğum yapan memur, belli sürelerle sadece günlük çalışma süresinin yarısında işe gidebilir.

**Doğum yapan memur, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, haftalık çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebilir.

**Eşi doğum yapan memur, günlük yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanamaz.

**Eşi doğum yapan memur, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, haftalık çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebilir.

**3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memur (eşiyle birlikte evlat edinme hali ile memur olmayan eşinin tek başına evlat edinmesi hali dahil), çocuğu doğan memura tanınan süreler kadar, günlük çalışma süresinin yarısında işe gidebilir.

**Evlat edinen memur (eşiyle birlikte evlat edinme hali ile memur olmayan eşinin tek başına evlat edinmesi hali dahil), evlat edinilen çocuk çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, haftalık çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebilir.

Memurun yarım zamanlı çalışabileceği süreler

**Doğum yapan memurun, günlük çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebileceği süre; doğum sonrasında kullanabileceği analık izni süresinin bitiminden başlayarak ve çocuğun hayatta olması şartıyla birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 aydır. Doğumun çoğul gerçekleşmesi ve birden fazla çocuğun yaşıyor olması halinde bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumundan sonraki 12 ay içinde engellilik durumunun tespit edilmesi durumunda, günlük yarım zamanlı çalışma süresi (kaçıncı doğum olduğuna bakılmaksızın) 12 ay olarak uygulanır.

**Doğum yapan memurun, haftalık çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebileceği süre; doğum sonrasında kullanabileceği analık izni süresinin ve bu süreden sonra günlük çalışma saatlerinin yarısında çalışmak suretiyle kullanabileceği izin sürelerinin bitiminden başlayarak, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başlayacağı tarihi takip eden aybaşına kadar olan süredir.

**Eşi doğum yapan memurun, haftalık çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebileceği süre; babalık izni süresinin bitiminden başlayarak, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başlayacağı tarihi takip eden aybaşına kadar olan süredir.

**3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memurun (eşiyle birlikte evlat edinme hali ile memur olmayan eşinin tek başına evlat edinmesi hali dahil) günlük çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebileceği süre; çocuğun teslim alınmasından sonra kullanabileceği mazeret izni (sekiz hafta) süresinin bitiminden başlayarak birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, sonraki çocuklarda ise 6 aydır. Çocuğun engelli olması durumunda, günlük yarım zamanlı çalışma süresi 12 ay olarak uygulanır.

**Evlat edinen memurun (eşiyle birlikte evlat edinme hali ile memur olmayan eşinin tek başına evlat edinmesi hali dahil) haftalık çalışma süresinin sadece yarısında işe gidebileceği süre; çocuğun teslim alındığı tarihten itibaren kullanabileceği mazeret izni (sekiz hafta) süresinin ve bu sürenin bitiminde günlük çalışma saatlerinin yarısında çalışmak suretiyle kullanabileceği izin sürelerinin bitiminden başlayarak, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başlayacağı tarihi takip eden aybaşına kadar olan süredir.

**Her iki eşin de memur olması durumunda, doğum veya evlat edinmeden dolayı her iki memurun da, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başlayacağı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, haftalık çalışma süresinin sadece yarısında işe gitmeleri de mümkündür.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.