logo yeni

KADRO DERECESİ AYLIK DERECESİNDEN İLERİDE OLAN MEMURUN KADEME/DERECE TERFİİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

sekreterDevlet memurlarının kadro derecelerinin kazanılmış hak aylık derecelerinden ileride olduğu hallerde kademe/derece terfilerinin nasıl yapılacağı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

Memurlar, kazanılmış hak aylık seviyelerinden daha üst derecelerdeki kadrolara atanabilmektedirler. Atandıkları kadro derecesinin ilgili memurlar için kazanılmış hak sayılmadığı bu durumlarda, söz konusu kadro derecelerinde geçirdikleri süreler memurların kazanılmış hak kademeleri/dereceleri bakımından değerlendirilmektedir.

Kademe ilerlemesi ve derece yükselmesinde süre şartı

657 sayılı Kanuna göre, Devlet memurlarının normal yollarla;

-Kademe ilerlemesi yapabilmesi için, bulunduğu kademede en az bir yıl,

-Derece yükselmesi yapılabilmesi için, derecesi içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde en az 1 yıl

geçirmiş olması gerekiyor.

Ataması 68/B kapsamında yapılmış olanların kademe/derece terfii

Yükseköğrenim mezunu Devlet memurları, gerekli hizmet süresi şartına sahip olmaları durumunda, kazanılmış hak aylık seviyelerinin üstünde bulunan 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerdeki kadrolara (Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait olanlar hariç), derece yükselmesindeki süre kaydı aranmadan kurumlarının takdiri ile atanabiliyorlar.

Bu şekilde (torba kadro uygulaması), kazanılmış hak aylık seviyesinin üstündeki derecelerdeki kadrolara atanan memurun bu kadrolarda geçireceği süreler, kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınır. Bu sürelerin her bir yılı için 1 kademe ilerlemesi ve her üç yıl için 1 derece yükselmesi uygulanmak suretiyle kazanılmış hak aylık seviyeleri belirlenir.

3 üst derece kadroya atananların kademe/derece terfii

657 sayılı Devlet Memurları Kanun hükümlerine istinaden (madde 45), memurlar kazanılmış hak aylık derecelerinin 3 dereceye kadar üstünde olan derecelerdeki kadrolara (en çok 5 inci dereceli kadroya) atanabilmektedirler.

Bu kapsamda atanan memurun kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi, kazanılmış hak aylık seviyesi esas alınmak suretiyle yapılır. Memur hakkında, her bir yılı için 1 kademe ilerlemesi ve her üç yıl için 1 derece yükselmesi uygulanmaya devam eder. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.