logo yeni

AYNI UNVANDA OLUP FARKLI EK GÖSTERGEDEN YARARLANAN UZMANLAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gorevde yukselme3Kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kariyer uzman kadrolarında görev yapan Devlet memurları hakkında, aynı unvanda olmalarına rağmen farklı ek göstergelerin uygulandığı durumlar da vardır.

Kariyer uzman olarak da nitelendirilen çeşitli unvanlardaki uzman kadrolarında görev yapanlar hakkında uygulanacak ek göstergeler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki “I Sayılı Ek Gösterge Cetveli”nin 1-Genel İdare Hizmetleri Sınıfı bölümünün (g) ve (h) bentlerinde düzenlenmiştir.

Kariyer Uzman kadrolarına ilişkin ek gösterge düzenlemesi

657 sayılı Kanun eki “I Sayılı Ek Gösterge Cetveli”nin 1-Genel İdare Hizmetleri Sınıfı bölümünün;

**(g) bendinde unvanları sayılan kariyer uzmanların, aynı bentte sayılan ek göstergelerden yararlanabilmeleri için; en az 3 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olarak mesleğe özel yarışma sınavıyla girip belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonucunda veya yükseköğrenim mezunu olup özel kanunların öngördüğü şartları taşıyanlardan en az sekiz yıl mesleki görev yaptıktan sonra yine bu kanunların öngördüğü usule göre seçilmek suretiyle söz konusu unvanlardaki uzman kadrolarına atanmış olmaları

**(h) bendinde unvanları sayılan kariyer uzmanların, aynı bentte sayılan ek göstergelerden yararlanabilmeleri için; en az 3 yıl süreli yükseköğrenim veren fakülte ve yüksekokulları bitirerek mesleğe özel yarışma sınavı girip, belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda söz konusu unvanlardaki uzman kadrosuna atanmış olmaları

gerekmektedir.

**(g) ve (h) bentleri kapsamına girmeyen kariyer uzmanlar hakkında ise aynı bölümün (i) bendinde belirtilen ek göstergeler uygulanmaktadır.

Aynı unvanda olup farklı ek göstergelerden yararlanan kariyer uzmanlar

Kariyer uzman kadrolarına, mesleğe özel yarışma sınavıyla girip belirli süreli meslek içi eğitimden sonra yapılacak özel bir yeterlik sınavı sonucunda atama yapılması asıl olmakla birlikte, özel bazı yasal düzenlemelere istinaden yapılan sınavların sonucuna göre ya da belli bazı unvanlarda görev yapılmış olunmasından dolayı atanma imkanı da bulunmaktadır.

Bu nedenle, aynı unvanda olmakla birlikte, mesleğe giriş şekillerinden kaynaklı olarak, bazı uzmanlar hakkında farklı ek göstergelerin uygulanması söz konusu olabilmektedir.

I Sayılı Ek Gösterge Cetvelinin 1.Bölümü

İlgili bend

Derece

Ek Gösterge

(g)

1

2

3

4

5

6

7

8

3600

3000

2200

1600

1300

1150

950

850

(h)

1

2

3

4

5

6

7

8

2200

1600

1200

1100

900

800

500

450

(i)

1

2

3

4

2200

1600

1100

800

Konuya ilişkin örnek Danıştay Kararı için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.