logo yeni

OHAL’DE İHRAÇ EDİLENLERİN GÖREVE İADESİNDE ORAN NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel4FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında kamu görevlilerinden bazıları meslekten/kamu görevinden çıkarılırken, hata sonucu ihraç edildikleri anlaşılanlar ise görevlerine iade ediliyor.

Kamu görevinden veya meslekten çıkarılanlardan, hata sonucu ihraç edildikleri anlaşılarak göreve iade edilenlerin oranı ise %1 civarında.

KHK’lar ile yapılan ihraçlar

OHAL kapsamında bugüne kadar çıkarılan 22 adet KHK’nın bazılarında, kamu personelinin meslekten veya kamu görevinden çıkarılmasına ya da göreve iadesine yönelik düzenlemeler de yer aldı.

**667 sayılı KHK’nın 3 üncü maddesi kapsamında; hakim, savcı ve yüksek mahkeme üyelerinin toplam “4.208”i meslekten çıkarıldı. Meslekten çıkarılan hakim ve savcıların “83”ü görevlerine iade edildi.

**667 sayılı KHK’nın 4 üncü maddesi kapsamında; kurumlar tarafından kamu görevinden çıkarılmakla birlikte isimleri Resmi Gazete’de yayımlanmayanlar da oldu. Bunlardan 41 kişiye ilişkin bilgi (Anayasa Mahkemesinde görevli personel) ilgili Kurumun internet sayfasında yer aldı.

Kamu görevinden çıkarılmış olmakla birlikte isimleri Resmi Gazete’de yayımlanmamış olanların (Anayasa Mahkemesinin 41 personeli dışında) sayısal bilgilerine bu yazımızda değinilmemiştir.

**668, 669, 670, 672, 675, 677, 679, 683, 686 ve 688 sayılı KHK’larla; toplam “95.464” kişi kamu görevinden çıkarılırdı. Bunların toplam “1.063”ü görevlerine iade edildi.

İadeler %1’i geçti

OHAL kapsamında bugüne kadar toplam “99.713” kişi kamu görevinden/meslekten çıkarılırken, bunların “1.146”sı görevlerine iade edildi. Böylelikle, kamudan ihraç edilenlerin toplam sayısı “98.567” kişiye ulaştı. (Resmi Gazete’de yayımlanan ve kurum internet sayfalarında duyurulan)

Gelinen aşamada, OHAL kapsamında 99.713 kişi kamudan ihraç edilirken bunların 1.146’sının yeniden göreve iade edilmesiyle, iade edilme oranının %1,15’a ulaşmış olduğu görülmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.