logo yeni

18 YAŞINI BİTİRMİŞ ÇOCUKLARDAN HANGİLERİ İÇİN YEŞİL PASAPORT ALINABİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yurtdisiÜlkemize giriş ve çıkışlarında yolcu giriş - çıkış kapılarında ibraz etmek üzere Türk vatandaşlarına verilen pasaport türlerinden biri olan “hususi damgalı pasaport” (yeşil pasaport), bu tür pasaport alma hakkı olanların çocukları için de düzenlenebiliyor.

Yeşil pasaport kullanabilenlerin çocukları için de bu tür pasaport verilmesi mümkün olmakla birlikte, yeşil pasaport verilebilecek çocukların bazı şartları taşıması gerekmektedir.

Yeşil pasaport kime verilir?

5682 sayılı Pasaport Kanununda hususi damgalı (yeşil) pasaport türünden de söz edilmiş ve bu pasaportun; birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine, diplomatik pasaport verilmesini gerektiren görevler dışında herhangi bir sebeple (resmi görev veya kendi hesaplarına) yabancı ülkelere gittikleri zaman verileceği hükme bağlanmıştır.

Kanunda ayrıca, hususi damgalı pasaport alabileceklerin ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocukları için 25 yaşını tamamlayıncaya kadar; yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan ve aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocukları için de hususi damgalı pasaport verileceği belirtilmiştir.

18 yaşını dolduran çocuklardan yeşil pasaport alabilecek olanlar

Yeşil pasaport alma hakkına sahip olan kamu çalışanları ile emeklilerinin, reşit olmayan çocukları için de yeşil pasaport düzenlenebiliyor.

Öte yandan, 18 yaşını tamamlamış olan çocuklar;

-Öğrenimlerine devam ederlerse, (evli olmamaları ve/veya çalışmıyor olmaları şartıyla)  25 yaşını doldurdukları tarihi geçmeyecek şekilde öğrenimleri süresince yeşil pasaport kullanabilirler.

-Bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden biri ya da bir kaçı nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olurlarsa, bu durumlarının resmi sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi suretiyle (evli olmamaları ve/veya çalışmıyor olmaları şartıyla) bu şartlarının devamı süresince yaş ve öğrenim şartı aranmaksızın yeşil pasaport kullanabilirler.

-Öğrenim, evlilik, çalışma ya da sağlık yönlerinden biri veya birkaçından dolayı yeşil pasaport alma hakkını kaybettikten sonra ilgili şartları yeniden kazanırlarsa, yeniden yeşil pasaport kullanabilirler.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.