logo yeni

HAPİS CEZALARI, HANGİ HALLERDE SÜRESİNE BAKILMADAN MEMURİYETE ENGEL SAYILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

tutukluBazı hapis cezalarına hüküm giyenler, hapis cezasının süresi ne kadar olursa olsun, memuriyete alınmamakta ve memuriyette kalamamaktadırlar.

İşledikleri suçlardan dolayı haklarında verilen hapis cezası süresinin 1 yıldan az olması, bazı hallerde memuriyete engel teşkil etmezken, bazı suçlarda ise verilen hapis cezasının süresinin ne kadar olduğuna bakılmadan memuriyete engel bir durum ortaya çıkmaktadır.

Süresi ne kadar olursa olsun memuriyete engel olan hapis cezaları

657 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre;

*Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar, zimmet suçu, irtikâp suçu, rüşvet suçu, hırsızlık suçu, dolandırıcılık suçu, sahtecilik suçu, güveni kötüye kullanma suçu, hileli iflas suçu, ihaleye fesat karıştırma suçu, edimin ifasına fesat karıştırma suçu, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu veya kaçakçılık suçu nedeniyle hapis cezası almış olanlar, Devlet memurluğuna alınmaz ve memuriyete daha önce girmiş ise görevlerine son verilir.

*Sayılan suçların memuriyete engel olma durumu değerlendirilirken, bu suçlardan dolayı verilen hapis cezasının süresinin ne kadar olduğuna bakılmaz.

*Sayılan suçların memuriyete engel olma durumu değerlendirilirken, bu suçların kasten işlenmiş olup olmadığına bakılmaz.

*Sayılan suçların memuriyete engel olma durumu değerlendirilirken, bu suçlardan dolayı verilen hapis cezalarının affedilmiş olup olmadığına bakılmaz.

Hükmün açıklanması geri bırakılmış olursa

Memur olmaya veya memur kalmaya engel nitelikteki bir suçu işleyenler hakkında, ilgili mahkeme tarafından hapis cezası verilmesine ve yanı sıra hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildiği durumlarda, bir mahkûmiyet hükmünün varlığından söz edilemeyeceğinden,  söz konusu olan hapis cezası memuriyete engel oluşturmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.