logo yeni

İŞ SAHİPLERİNE İLGİSİZ DAVRANAN MEMURA HANGİ CEZA VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuzGörevlerini yerine getirirken iş sahiplerine karşı olan tutum ve davranışlarından dolayı, Devlet memurlarına disiplin cezası da verilebilmektedir.

Kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacı ile kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin Devlet memuru olarak emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre hangi disiplin cezalarının verilebileceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinde düzenlenmiştir.

Kanunda, Devlet memurlarına disiplin cezası verilmesini gerektiren fiil ve haller arasında “İş sahiplerine karşı kayıtsızlık gösterme veya ilgisiz kalma” fiiline de yer verilmiştir.

İş sahiplerine ilgisiz davranmanın cezası

657 sayılı Kanun, “iş sahiplerine karşı kayıtsızlık gösterme veya ilgisiz kalma” fiillerini işleyen memurlar hakkında UYARMA cezası verilmesini öngörmüştür.

Memur hakkında verilen Uyarma Cezasının uygulaması; görevinde ve davranışlarında kusurlu olduğunun yazı ile memura bildirilmesi şeklinde olur. Uyarma cezasına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Öte yandan, iş sahiplerine karşı kayıtsızlık gösterdiği veya ilgisiz kaldığı için  UYARMA cezası alan memur, bu cezanın özlük dosyasından silinmesi için geçmesi gereken 5 yıllık süre içinde aynı fiili yeniden işlerse, hakkında bir derece daha ağır olan KINAMA cezası uygulanır. Kınama cezasına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız ...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.