logo yeni

ENGELLİ YAKINI BULUNAN MEMURA GECE NÖBETİ GÖREVİ VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

engelli3Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen görevlerin süreklilik arz ettiği ve günün her saatinde yerine getirilmesinin gerektiği durumlarda, o kurumda çalışan memurlara gece vardiyası veya gece nöbeti görevi verilmesi söz konusu olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarına gece saatlerinde görev yaptırılmasına imkan vermekle birlikte, bazı personele gece vardiyası veya gece nöbeti görevi verilmesini ise yasaklamıştır.

Gece nöbeti veya gece vardiyası görevi verilemeyecek olan memurlar

657 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre;

*Engelli memura, kendisi istemedikçe gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

*Tabip raporuyla gerek görülmesi halinde, hamile memura hamileliğinin 24 üncü haftasından önceki dönem içinde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez.

*Hamile memura, hamileliğinin 24 üncü haftasından itibaren gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez.

*Doğum yapan memura, doğum tarihinden itibaren ve çocuğun yaşıyor olup olmadığına bakılmaksızın, 2 yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez.            

Engelli aile ferdi bulunan memurun gece nöbeti veya gece vardiyası görevi 

657 sayılı Kanun, gece nöbeti veya gece vardiyası görevi verilmeyecek memurlar arasında, engelli aile ferdi bulunan memurları saymamıştır.

Öte yandan, 30 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2012/2 sayılı ve "Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler" konulu Başbakanlık Genelgesinde; "Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır." denilmiştir.

Bu nedenle, bakmakla yükümlü olduğu engelli aile bireyi bulunan memura, usulüne uygun şekilde alınmış ve geçerli devam eden özürlü sağlık kurulu raporunun bulunması durumunda, söz konusu Genelge hükmüne istinaden gece nöbeti veya gece vardiyası görevi verilmemesi gerekmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.