logo yeni

HANGİ MEMURLARA DİSİPLİN KURULLARINDA GÖREV VERİLMEZ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin 5Devlet memurlarına ilişkin disiplin işlemlerinin bazı aşamalarına ilişkin konularda görevli disiplin kurullarında görevlendirilecek olanlarda bazı şartların varlığı aranmaktadır.

Disiplin işlemlerine ilişkin görev yürüten disiplin ve yüksek disiplin kurullarına başkan ve üye olarak seçileceklerde bazı nitelikler aranırken, seçilen başkan ve üyelerin bu kurulların bazı toplantılarına katılmaları da yasaklanmıştır.

Disiplin kurulları

Devlet memurlarının disiplin ve soruşturma işlemleriyle ilgili çeşitli görevleri yürütmek üzere;

**Her kurumun merkezlerinde bir Yüksek Disiplin Kurulu kurulur.

**Her il merkezinde, bölge esasına göre çalışan kurumların bölge ve kurum merkezinde, milli eğitim müdürlüklerinde birer Disiplin Kurulu kurulur.

Öte yandan, disiplin ve yüksek disiplin kurullarının oluşumu, üyelerinin görev süresi, kimler hakkında karar verebilecekleri, görüşme ve karar alma usulüne ilişkin hususlar da belirlenmiştir.

Disiplin kurullarında görev almaya ilişkin sınırlamalar

Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulu başkan ve üyesi olarak seçilmeye veya görev almaya engel olan bazı durumlar söz konusudur:

-Haklarında aylıktan kesme cezası veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası uygulanmış olanlar disiplin kurullarında görevlendirilemez. (Bu cezalar özlük dosyasından silinmiş olsa bile disiplin kurullarında görevlendirilemez) 

-Atamaya yetkili oldukları memurlarla ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

-Görüşülecek konuda disiplin soruşturmasını yaptıkları memurlarla ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

-Görüşülen konuda disiplin cezası verilmesini teklif ettikleri memurlarla ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

-Kendileri, eşleri, ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri hısımları ile ilgili işlerin görüşüldüğü toplantılara katılamazlar.

Şartları uygun olmayanların katıldığı toplantılarda alınan kararlar

Disiplin ve yüksek disiplin kurullarında görev alamayacak olanların veya toplantıya katılmamaları gerekenlerin, başkan ya da üye olarak katıldıkları toplantılarda alınan kararların veya bu kararlara istinaden yapılan idari işlemlerin dava konusu edilmesi durumunda, bu yönüyle söz konusu işlemlerin mahkemeler tarafından hukuka uygun görülmemesi mümkün olabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.