logo yeni

OHAL KAPSAMINDA İHRAÇLAR SONRASI GÖREVE İADELER NASIL OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kadro415 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında kamu görevinden çıkarılanlardan bazıları hakkında Bakanlar Kurulu tarafından göreve iade kararları da veriliyor.

Haklarında göreve iade kararı verilen kamu görevlilerinin eski görevlerine iadesi şartı ise bulunmuyor.

Resmi Gazete yayımlanan KHK’lar eki cetvellerde yer verilmek suretiyle kamu görevinden çıkarılanların (Anayasa Mahkemesinin KHK ekinde yer almayan 41 personeli dâhil) toplam sayısı bugüne kadar “90.573” kişi olurken, bunların “506’sı ise göreve iade edildi. (Bu sayılara meslekten çıkarılan/iade edilen hâkim ve savcılar dahil değildir.)

KHK’ların göreve iade düzenlemesi

Çıkarılan KHK’ların göreve iadeye ilişkin hükümlerinde, göreve iade edilmesi kararlaştırılanların isimlerinin, kamu görevinden çıkarılmalarına ilişkin KHK’ların eki listelerin ilgili sıralarından çıkarıldığı belirtiliyor.

Göreve iadelerde;

**Kamu görevinden çıkarmaya ilişkin ilgili KHK’nın tüm hüküm ve sonuçları, göreve iade edilenler hakkında ortadan kalkmış oluyor.

**Göreve iade edilenler, kamu görevinden hiç çıkarılmamış sayılıyor.

**Göreve iade edilmesine karara verilenler, göreve iade edildiklerine dair KHK’nın yayımlandığı tarihten itibaren 10 gün içinde göreve başlamadıklarında, görevlerinden çekilmiş sayılıyor.

**10 gün içinde göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarıldıkları tarih ile göreve başladıkları tarih arasında kalan döneme ilişkin mali ve sosyal hakları, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihteki görevleri esas alınarak ödeniyor.

**Yönetici olarak görev yaparken kamu görevinden çıkarılmış olanlar, eski görevleri yerine öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara da kurumları tarafından atanabiliyor.

Göreve iade edilen 506 personel

-675 sayılı KHK ile göreve iade edilen 39 kişinin isim listesi için tıklayınız…

-675 sayılı KHK ile göreve iade edilen 35 kişinin isim listesi için tıklayınız...

-677 sayılı KHK ile göreve iade edilen 155 kişinin isim listesi için tıklayınız…

-679 sayılı KHK ile göreve iade edilen 277 kişinin isim listesi için  tıklayınız...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.