logo yeni

calisanlar2 copy

KARİYER MESLEK PERSONELİNİN 2017 YILI GÜNDELİK VE KONAKLAMA BEDELLERİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 2Kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kariyer mesleklerde görev yapan personel arasında, harcırah ödemeleri bakımından farklı uygulamalar söz konusudur.

2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının Meclise sunulmasıyla, 2017 yılında kariyer meslek personeli hakkında geçerli olması düşünülen gündelik ve konaklama bedelleri de belli oldu.

Kariyer meslek personeli hakkında geçerli olacak gündelik miktarı

Kamu görevlilerinin gündelikleri; unvan, ek gösterge, kadro/aylık derecesi gibi hususlar esas alınarak belirlenmekte ve konaklama bedelleri de bu gündeliklere göre belirlenmektedir.

Geçici görevle başka yere gönderilen kariyer meslek personelinin (Aktüer, Denetçi, Denetmen, Kontrolör, Müfettiş ve Uzmanlar ile bunların Yardımcı ve Stajyerleri) gündelik ve konaklama bedelleri de, haklarında geçerli olan gündeliklere göre belirlenmektedir. Ancak, kariyer meslek personelinden bazılarına;  teftiş, denetim ve inceleme görevi yaptıkları dönemler için daha yüksek tutarda gündelik ve konaklama bedeli ödenmektedir.

*Gündelikleri yüksek belirlenen kariyer personel

 6245 sayılı Harcırah Kanunu, kariyer meslek personelinden bazılarına (33/b maddesinde sayılanlara) teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri yaptıkları süreler için, derece veya ek göstergelerine göre belirlenmiş olan gündeliklerin değil, daha yüksek miktardaki gündeliğin ödenmesine hükmetmiştir. Ancak, bu personelin teftiş, denetim ve inceleme görevleri dışında (eğitim, seminer, kurs, refakat, vs.) başka yere gönderilmesi halinde ise ek gösterge veya kadro derecelerine göre haklarında geçerli olan gündelikler ödenmektedir.

Bu personelin teftiş, denetim ve inceleme göreviyle başka yere gönderilmeleri durumunda;

-Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,3 katı tutarında gündelik ödenir.

-Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,1 katı katı tutarında gündelik ödenir.

-İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 0,9 katı tutarında gündelik ödenir.

*Diğer kariyer personel

Kariyer meslek personeli olmalarına rağmen 6245 sayılı Kanunda sayılmayanlar ise, hangi amaçla olursa olsun başka yere geçici görevle gönderildiklerinde, sadece derece veya ek göstergelerine göre haklarında geçerli olan gündeliklerden yararlanırlar.

Kariyer meslek personelinin konaklama bedeli

Harcırah Kanununda (33/b maddesinde) sayılan unvanlardaki kariyer meslek personeline; teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri süresince,  ödenmekte olan artırımlı gündeliklerinin %50 fazlasına kadar olan tutardaki konaklama bedelleri ödeniyor.

Harcırah Kanununda sayılmayan unvanlardaki kariyer meslek personeline, derece veya ek göstergeleri itibariyle yararlanabildikleri gündelikleri esas alınarak konaklama ücreti ödenir.  Bu personele, görevlen sürelerinin ilk 10 gününde gündeliklerinin %50 fazlasına kadar olan tutarda, takip eden 80 günde gündeliklerinin yarısına kadar olan tutarda, izleyen 90 günde ise gündeliklerinin %40'ına kadar olan tutardaki konaklama bedelleri ödeniyor.

Öte yandan, düzenleyici ve denetleyici kurumların kariyer meslek personeline; teftiş, denetim, inceleme görevlendirmeleri süresince gündeliklerinin 5 katına kadar, diğer görevlendirmeleri süresince ise gündeliklerinin 4 katı tutarında konaklama bedeli ödenebiliyor.

2017 yılında kariyer meslek personelinin gündelik miktarı ve konaklama bedeli

Aktüer, Denetçi, Denetmen, Kontrolör, Müfettiş ve Uzmanlar ile bunların Yardımcı ve Stajyerleri Gündelik Miktarı Konaklama Bedeli (Gecelik)
İlk 10 gün İzleyen 80 gün İzleyen 90 gün
Harcırah Kanununun 33/b maddesinde sayılanlar
-Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar  62,73 TL 94,10 TL 94,10 TL 94,10 TL
-Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar 53,08 TL 79,62 TL 79,62 TL 79,62 TL
-İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar 43,43 TL 65,15 TL 65,15 TL 65,15 TL
Harcırah Kanununda unvanları sayılmayanlar
-Ek göstergeleri 3000 (dahil) - 5800 (hariç) olanlar 42,25 TL 63,38 TL 21,13 TL 16,90 TL
-Aylık kadro dereceleri 1-4 olanlar 37,25 TL 55,88 TL 18,63 TL 14,90 TL
-Diğer aylık kadro derecelerinde olanlar 36,25 TL 54,38 TL 18,13 TL 14,50 TL

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.