logo yeni

OHAL KAPSAMINDAKİ İHRAÇLARDA HAKSIZLIK OLMAMASI İÇİN ALINAN TEDBİRLERE İLİŞKİN SORU CEVAPLANDIRILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

tbmm 315 Temmuzda yaşanan darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında kamu görevinden ihraçlara ve işe giriş sınavlarına ilişkin bir soru önergesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından cevaplandırıldı.

Terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin işlemlerle ilgili olarak MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından verilen soru önergesi, Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırıldı.

Soru önergesinde;

“1-Görevine son verilecek kamu çalışanları belirlenirken, terör örgütleriyle hiç bir şekilde irtibatı kurulamayan kişilerin de görevden alınması gibi bir durumla karşılaşılmaması ve görevden almaların terör örgütü irtibatından dolayı değil de değerlendirmeyi yapanların kişisel kin ve garezinden kaynaklı olmaması için ne tür tedbirler almaktasınız? Değerlendirmeyi yapmak amacıyla oluşturulacak komisyonun başkan ve üyeleri bu çerçevede bir denetime tabi tutulmakta mıdır?

2-Terör örgütlerinin kamuda yeni istihdam imkânları bulamaması amacıyla, sadece sözlü ya da kurumsal sınavla personel alımı yapılan ve bu yönüyle istismara açık olan kurumlar için de KPSS ön şartı getirmeyi düşünüyor musunuz?

3-Yapılan çok sayıda sınavda soruların çalındığı, cevapların verildiği iddia edilmekte ve bu kapsamda çok sayıda soruşturma başlatıldığı ve gözaltı işlemleri yapıldığı bilinmektedir. Bu sınavlara girmiş, ancak terör örgütü yandaşı olmadıkları için mağdur olmuş kişilerin mağduriyetini giderme düşünceniz var mıdır?

4-Kamuda personel alımlarında uygulanan sözlü, uygulamalı veya benzeri yazılı olmayan sınavların kayıt altına alınması suretiyle güvenirliliğinin arttırılması yönünde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

5-Özel sektördeki işten çıkarmalarda; işverenin tazminat ödememek adına, terör örgütü bağlantısı olmayan çalışanlarını da bu kapsamda göstererek işten çıkarmasına karşı alınmış bir tedbir var mıdır?” 

şeklinde sorular yer almıştı.

Bu sorulara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından verilen cevapta ise şöyle denildi.

“Devlet Personel Başkanlığınca yürütülen ‘Kamu Personel Seçim Sisteminin Gözden Geçirilmesi Projesi’ kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavların geçerliliği ile güvenilirliğinin artırılmasında alınabilecek tedbirlerin tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere göre, kamu görevinden çıkarılan veya görevden uzaklaştırılanlar için Başbakanlık, bakanlıklar ve valilikler bünyesinde itiraz müesseseleri oluşturulmuş bulunmaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.