logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU ÇALIŞANLARININ TATİL SÜRESİ 2017 YILINDA AZALACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mesai2016 yılında, cumartesi ve pazar günleri ile idari izinli sayılan günler dışında toplam 11 gün izin kullanan kamu çalışanları, 2017 yılında toplam 7,5 gün izin kullanabilecek.

Kamu çalışanları, yıllık izin ile cumartesi ve pazar günleri dışında, ulusal ve dini bayram günleri ile diğer genel tatil günlerinde ve idari izin verilen günlerde de tatil yapabilmektedirler.

Kamu çalışanları 1 yılda ne kadar tatil yapıyor?

Bir takvim yılı içinde Ülkemizde kutlanan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer genel günlere ait tatil toplamı 15,5 gündür.

Bu tatiller öncesine ve/veya sonrasına denk gelen bazı günler için Bakanlar Kurulu tarafından kamu çalışanlarının idari izinli sayılması yoluna da gidilebilmektedir.

Öte yandan, kamu çalışanlarının bir takvim yılında tatil yapabileceği günlerinin sayısı, o günlerin hafta sonuna denk gelip gelmeme durumuna göre değişebilmektedir.

2016 yılında tatil süresi ne kadardı?

Tatil günlerinin 3,5 günü hafta sonuna denk geldiğinden, hafta sonu ve idari izin verilen günler dışında, 2016 yılında kamu çalışanları toplam 11 gün tatil yaptı.

Öte yandan, kamu çalışanlarına bu yıl Ramazan Bayramında 1,5 gün ve Kurban Bayramında 1 gün olmak üzere toplam 2,5 gün de idari izin verildi. 2016 yılı bittiğinde, kamu çalışanları yıl içinde toplam 13,5 gün tatil yapmış oldu.

2017 yılında tatil günleri azalıyor

Kamu çalışanları 2017 yılında hafta sonu günleri dışında; Mayıs ayında 2 gün, Haziran ayında 2 gün, Ağustos ayında 1,5 gün ve Eylül ayında 2 gün olmak üzere toplam 7,5 gün tatil yapacak. Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Temmuz, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ise tatil yapamayacak.

Ayrıca, 2017 yılına ilişkin tatil günlerinden dolayı Bakanlar Kurulu tarafından kamu çalışanlarına toplam 0,5 gün (yarım gün) idari izin verilmesi bekleniyor.

2017 yılında idari izin

Ramazan Bayramının 24 Haziran Cumartesi günü öğlen sonrası başlayıp 27 Haziran Salı günü bitecek olması nedeniyle, kamu çalışanlarına Ramazan Bayramında idari izin verilmesi beklenmiyor.

Öte yandan, Kurban Bayramının 31 Ağustos Perşembe günü öğlen sonrası başlıyor olması ve 30 Ağustos Çarşamba gününün de tatil olması nedeniyle, arife günü öğlenden öncesinde kamu çalışanları için idari izin verileceğine kesin gözüyle bakılıyor. İdari izin verilmesi durumunda, Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı birleşmiş olacak ve kamu çalışanları toplam (hafta sonu dahil) kesintisiz 6 gün tatil yapma imkanı bulacak.

2017 yılında tatil olan günler (cumartesi ve pazar günleri hariç)

Ay Tatil sebebi Tatil tarihleri Tatil süresi (cumartesi ve pazar günleri dışında)
Ocak

Yılbaşı

1 Ocak Pazar -
Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Pazar -
Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Pazartesi 1 gün

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Cuma 1 gün
Haziran Ramazan Bayramı

24 Haziran Cumartesi öğlen sonrası

25 Haziran Pazar

26 Haziran Pazartesi

27 Haziran Salı

2 gün
Temmuz

Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Cumartesi -
Ağustos

Zafer Bayramı

30 Ağustos Çarşamba

1 gün
Kurban Bayramı

31 Ağustos Perşembe öğlen sonrası

0,5 gün
Eylül Kurban Bayramı

1 Eylül Cuma

2 Eylül Cumartesi

3 Eylül Pazar

4 Eylül Pazartesi

2 gün
Ekim Cumhuriyet Bayramı

28 Ekim Cumartesi öğlen sonrası

29 Ekim Pazar

-
Cumartesi ve pazar günleri dışında, 2017 yılında toplam tatil günü (idari izin hariç) 7,5 gün

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.