logo yeni

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMADA SÜRE KURALINA OHAL DÖNEMİNDE UYULMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gorevden uzaklastirmaOHAL kapsamında alınan tedbirlere ilişkin bazı düzenlemeler içeren 675 sayılı KHK, görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanma sürelerine OHAL döneminde uyulmayacağını hükme bağladı.

Yapılan düzenlemeyle, görevden uzaklaştırma tedbirine ilişkin 2 ve 3 aylık süre kurallarının OHAL döneminde uygulanmaması sağlandı.

Görevden uzaklaştırma tedbirinde süre

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemeye göre;

-Görevden uzaklaştırma bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde, en çok 3 ay devam edebilmekte ve bu süre sonunda hakkında bir karar verilmeyen memurun görevine başlatılması gerekmektedir.

-Görevden uzaklaştırma bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde, ilgili amirlerin memurun durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar vermesi gerekmektedir.

Tedbir sürelerine uyulmayacak

29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 675 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeye göre, 15 Temmuz  2016 tarihinden başlayarak OHAL’in devamı süresince görevden uzaklaştırılanların, haklarında uygulanan tedbire ilişkin süre sınırlamaları olağanüstü hal süresince uygulanmayacak.

Öte yandan, 675 sayılı KHK bu konudaki düzenlemesinin 15 Ekim 2016 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe girmesine hükmetti.

Böylelikle, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında görevden uzaklaştırılmış olanların ve olacakların, görevden uzakta kalacakları süre, OHAL’in devam ettiği müddetçe belirsiz olacak.

675 sayılı KHK’nın ilgili düzenlemesi

"Soruşturma süreleri

MADDE 13- (1) 15/7/2016 tarihinden 20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla olağanüstü halin ilan edilmesine kadar geçen süre zarfında ve olağanüstü halin devam ettiği süre içinde görevden uzaklaştırılanlar hakkında ilgili mevzuatta bu tedbir için öngörülen süre sınırlaması, olağanüstü hal süresince uygulanmaz."

“Yürürlük

MADDE 18-  (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin 13 üncü maddesi hükümleri 15/10/2016 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, diğer hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.