logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURA PERFORMANS DEĞERLENDİRME GELECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlarının değerlendirilmesi için sicil sistemini getirmişti.  Yaklaşık 40 yıl uygulamada kalan sicil sistemi artan şikayetler ve sürekli yargıdan geri dönen sicil notları sonucunda 2011 yılında kaldırıldı.

2011 yılında çıkarılan ve 657 sayılı Kanunda da değişiklikler yapan 6111 sayılı çorba! Kanunla sicil sistemimize ilişkin hükümler tarihin kayıtlarında yerini aldı. Söz konusu Kanunun uygulanmasına açıklık getirmek amacıyla çıkarılan Kamu Personeli Genel Tebliği(seri no:2) ile 2011 yılından itibaren artık Devlet memuruna sicil raporları düzenlenmeyeceği hüküm altına alındı.

Halihazırda herhangi bir personel değerlendirmesi sistemine tabi olmayan memurlarımız için Devlet Personel Başkanlığı hem 2011 yılı hem de 2012 yılı programında “Kamu kurum ve kuruluşlarında tüm çalışanların performansını objektif ve saydam biçimde ölçen standartlar geliştirilecek, başarılı çalışanlar desteklenecek, ücretlendirmede performans da esas alınacaktır.” ifadesiyle yeni bir değerlendirme sistemi hazırlamayı hedef olarak koymuştu. Ancak bugüne kadar Başkanlıktan bu konuda herhangi bir çalışma hazırlandığı ya da yürütüldüğü yönünde bir açıklama gelmemişti.

Fakat Devlet Personel Başkanlığının bu konuda ciddi şekilde çalışmaya başladığını ve birkaç ay içinde kamuoyunun karşısına yeni bir performans değerlendirme sistemi ile çıkacağı duyumlarını aldık. Umarız 2011’ den beri konan hedef gerçekleşir ve objektif bir değerlendirme sistemi oluşturulur.

Ancak memurunyeri.com olarak şu hususa da özellikle dikkat çekmek isteriz ki, oluşturulması düşünülen yeni performans değerlendirme sisteminin memurların maaşlarıyla bağlantısını kurmak çok yanlış olacaktır. Kamu yönetimimizin halihazırdaki yapısını ve yöneticilerimizin konuya yaklaşımını iyi bildiğimiz için performans değerlemesi ile maaş arasında bir bağ kurmanın, yani değerlendirme sonucuna göre maaşın artıp azalmasını sağlamanın, mahzurlu sonuçları olacak ve yeni adaletsizlikler ve çatışmalar doğurmaktan başka bir sonucu olmayacaktır. 

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.