logo yeni

MEMURLAR HANGİ HALLERDE AİLE YARDIMI BEYANNAMESİ VERİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

aile2Eş ve/veya çocuklarından dolayı aile yardımı ödeneğinden ve asgari geçim indiriminden yararlanmak isteyen Devlet memurlarının, kurumlarına aile yardımı beyannamesi vermesi ve bazı hallerde bu bildirimi yenilemesi gerekmektedir.

Aile yardımı beyannamesi

Devlet memurları, 657 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde aile yardımı ödeneğinden de yararlanabilmektedirler. Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde ve Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde, kamu çalışanlarına yapılacak aile yardımı ödemelerinin “Aile Yardımı Bildirimi”ne dayanılarak yapılacağı; ilk işe girişinde personelden bu bildirimin alınacağı; personelin aile yardımından yararlanan eş veya çocuk durumunda değişiklik meydana gelmesi ya da personelin yer değiştirme suretiyle atanması hallerinde ise bildirimin yenileneceği belirtilmiştir.

Ayrıca, Gelir Vergisi Kanununa göre, kamu personelinin aylık ücretlerinden kesilecek gelir vergisi miktarı hesaplanırken, ilgili personelin eş ve çocuk durumuna göre belli miktarda Asgari Geçim İndirimi uygulanmaktadır. Uygulanacak asgari geçim indiriminin miktarı, aile yardımına müstahak çocuk sayısına ve eşin çalışıp çalışmama durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, asgari geçim indirimi uygulamaları bakımından da aile yardımı beyannamelerindeki bilgiler esas alınabilmektedir.

Aile yardımı beyannamesi verilmesi gereken haller

Devlet memurlarının belli yıllarda aile yardımı beyannamesi vermesi ve bunu belli aralıklarla yenilemesi gibi bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, bazı hallerde bu beyannamenin verilmesi ve/veya yenilenmesi ize zorunlu olmaktadır.

Eş ve/veya çocuklarından dolayı aile yardımı ödeneğinden ve asgari geçim indiriminden yararlanmak isteyen Devlet memurlarının, kurumlarına aile yardımı beyannamesi vermesi ve bazı hallerde bu bildirimi yenilemesi gerekiyor. Aksi halde, aile yardımı ödeneğinden ve asgari geçim indiriminden yararlanmada sıkıntılarla karşılaşabilirler.

Buna göre, aile yardımından ve asgari geçim indiriminden eş ve/veya çocukları için yararlanmak isteyen kamu görevlilerinin;

*Kamu kurum ve kuruluşlarında ilk defa, yeniden veya naklen atanma suretiyle işe girişlerinde aile yardımı beyannamesi vermeleri gerekir.

*Yer değiştirme suretiyle atanmaları halinde, daha önce vermiş oldukları beyanname varsa bunu yenilmeleri gerekir. 

*Eş ve/veya çocuk durumlarında değişiklik olması halinde, daha önce vermiş oldukları beyanname varsa bunu yenilmeleri gerekir.  (boşanma, çocuk sayısındaki değişiklik, eş ve/veya çocuğun ölümü, eş ve/veya çocuğun çalışmaya başlaması, çalışan eş ve/veya çocuğun işten ayrılması, kendisinin ve/veya çocuğunun evlenmesi, çocukların eğitim durumundaki değişiklik, çocuğun malul olması vb)

Öte yandan, eş ve/veya çocuklarından dolayı aile yardımından ya da asgari geçim indiriminden yararlanmak istemeyen memurun beyanname vermesinin/yenilemesinin gerekmediğini değerlendirmekteyiz. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.