logo yeni

EMEKLİ İKRAMİYESİNDE 30 YIL SINIRI MAĞDURLARININ UMUDU BAŞKA BAHARA KALDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekliHaziran ayında Meclise gönderilen ve binlerce memur emeklisi ile emekli yakınını ilgilendiren düzenleme yasalaşmadı.

7 Ocak 2015’ten önce emekli olan ve hizmet süresinin en çok 30 yılı esas alınarak ikramiye ödenmiş olanların ve hak sahiplerinin, 30 yıldan fazla olan hizmet süreleri için de emekli ikramiyesi alabilmeleri geçtiğimiz yasama yılında mümkün olmadı.

7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olanlar

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununda yer alan ve en çok 30 hizmet yılı için emekli ikramiyesi ödenebilmesine imkan veren ibarenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesiyle, 7 Ocak 2015 ve sonrasında emekliye ayrılanlar hizmet yılı sınırlamasına tabi olmaksızın emekli ikramiyesi almaya başlamıştı.

7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olup 30 yıldan fazla hizmet süreleri için emekli ikramiyesi alamamış olanların veya hak sahipleri, ikramiye farklarının ödenmesi konusunda yaptıkları başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından reddedilmesi üzerine, red cevabı alan bazı kişiler tarafından idare mahkemelerinde açılan davalar kazanılmış ve bu kararlara karşı SGK tarafından yapılan temyiz başvuruları da Danıştay tarafından reddedilmiştir. (başvurular, davalar ve temyiz süreçleri devam etmektedir)

Meselenin çözümüne yönelik girişim

Hükümet konuya çözüm getirmek amacıyla, bu hususları da içeren bir Kanun Tasarısı hazırlayıp Meclis Başkanlığına sundu.

Meclise sunulan Kanun Tasarısıyla, 5434 sayılı Kanuna bir geçici madde eklenmesi öngörülürken, bu madde ile;

-emekli ikramiyesinde esas alınan hizmet süresi hesabındaki 30 yıllık üst sınır nedeniyle hak kaybı olanlara (emekliler ile dul ve yetimlerine) ek ödeme yapılmasının,

-emekli ikramiyesi farkın hesaplanırken, ilgililerin görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları ile aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayıların esas alınmasının,

-emekliler veya hak sahiplerine ikramiye farkının 7.500 TL’ye kadar olan kısmının başvuruyu izleyen 3 ay içinde ödenmesini ve fazla olan kısmın ise yasal faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödenmesinin

sağlanması hedefleniyordu.

Ancak, yasama dönemi içerisinde yasalaşmayan söz konusu Tasarı, önümüzdeki yasama döneminde yasalaşır mı ya da ne şekilde yasalaşır, bekleyip göreceğiz.

Bu arada, açılan davalarda SGK aleyhine yeni kararlar çıkarken, SGK’nın yargı kararlarının gereği olan ödemeleri genellikle süresi içinde yapmadığı bilgileri edinilmektedir.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.