logo yeni

KURBAN BAYRAMININ ARDINDAN İŞE KRAVATLI GİDİLECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

burokratDevlet memurları için yaz döneminde kaldırılmış olan kravat takma zorunluluğu Kurban Bayramı sonrası yeniden başlıyor.

Bu yıl 16 Mayıs Pazartesi günü uygulanmaya başlayan yaz kıyafeti uygulaması, 15 Eylül 2016 Perşembe günü bitiyor. Ancak, 15 Eylül tarihinin Kurban Bayramının son günü olması nedeniyle, kravat takma zorunluluğu 16 Eylül tarihinde başlayacak. Memurların 16 Eylül’de idari izinli sayılmaları durumunda, haftasonu tatilinin ardından 19 Eylül Pazartesi gününden itibaren işe kravatlı gidecek.

Kılık ve kıyafet düzenlemesi

Devlet memurlarının kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetinde oldukları ile belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davrananlar hakkında UYARMA cezası ve bu durumun tekerrürü halinde KINAMA cezası verileceği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

Kanunun kılık ve kıyafete ilişkin hükümlerine istinaden çıkarılan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”te ise, kamu çalışanlarının kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağına ilişkin usul ve esaslar belirlenirken, erkek memurlar için kravat takma zorunluluğu da getirilmiş, ancak yaz döneminde kravatın takılmayabileceği belirtilmiştir.

Yönetmelik; “Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs -15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilâtında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir.” derken, bu Yönetmelik uyarınca çıkarılan Başbakanlık Genelgeleriyle de  yaz dönemi kıyafet uygulamalarına ilişkin açıklama yapılması yoluna gidilebilmektedir. (Bu konudaki en son çıkarılan ve halen yürürlükte olan genelge, 2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesidir)

Kravat takma zorunlu oluyor

Memurların kılık ve kıyafeti konusunda yaz dönemi uygulamasının sona ermesiyle, erkek memurlar için kravat takmak, 15 Mayıs 2017 tarihine kadar zorunlu hale gelecek.

Kravat zorunluluğunun başlayacağı tarih ve izleyen 3 gün içinde memurların (idari izinli olmayanlar hariç) görev başında olmayacaklarından, 19 Eylül Pazartesi günü kravatlı olarak görevlerine başlayacaklar.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.