logo yeni

AYLIK DERECESİ YÜKSELİRKEN KADRO DERECESİNİN GERİDE KALMASININ MEMURA ZARARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas10Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık dereceleri yükselirken, bulundukları unvanlar nedeniyle kadro derecelerinin ilerlemediği durumlarda maddi kayıpları söz konusu olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve ilgili diğer mevzuatta herhangi bir engel bulunmamasına rağmen; bazı unvanlar için 5 inci derecenin, bazı unvanlar için ise 3 üncü derecenin altındaki derecelerde kadro ihdas edilmemesi, bu unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının mağduriyetine neden olabilmektedir.

Memurların ulaşabileceği dereceler

Devlet Memurları Kanunu, memuriyete giriş dereceleri ile yükselinebilecek dereceleri ilgililerin eğitim durumlarına göre belirlerken, bazı hükümleriyle de ulaşılabilecek derecelerin üstündeki derecelere çıkma imkanı da getirmiştir.

Bu düzenlemelere göre, kazanılmış hak aylığı bakımından yükseköğrenin mezunları 1 inci dereceye, lise mezunları en çok 2 nci dereceye ve ortaokul mezunları ise en çok 4 üncü dereceye kadar yükselebilmektedir.

Hal böyle iken, eğitim durumları itibariyle en üst dereceye yükselebilecek nitelikte olan Devlet memurlarından bazıları, kadro derecelerinin belli bir sınırda tutulması nedeniyle, kadro derecesi bakımından ilerleyememektedirler.

Ancak, kadrolara ilişkin derece sınırlaması herhangi bir mevzuat düzenlemesinden kaynaklanmamakta olup, Maliye Bakanlığının belli unvanlar için üst derecelerde kadro ihdasına izin vermemesinden kaynaklanmaktadır.

Aylık derecesinin kadro derecesinden yüksek olmasının yarattığı mali kayıp

Eğitim durumları itibariyle üst derecelere yükselmelerine engel bir durum olmadığı halde, bulundukları unvanlarda kadro ihdas edilmediği için 3 veya 5 inci derece kadrolarda kalmaya devam eden Devlet memurları, ileri derecelere ilişkin bazı mali ve sosyal haklardan mahrum kalmaktadırlar.

Öte yandan, bazı kurumlarda (örneğin bazı üst kurullar) yardımcı hizmetler sınıfındaki kadrolar bile 1 inci derecede bulunabiliyorken, keyfi olarak bazı unvanlara kadro derecesi sınırlaması getirilmesi, bu unvanlardaki Devlet memurlarının mağduriyetine neden olmaktadır. Örneğin;

**Kadro dereceleri ilerlemeyen Devlet memurları, kazanılmış hak aylık dereceleri yükselse bile, kadro unvanları değişmediği sürece emekli oluncaya kadar, zam ve tazminatlarını kadro derecelerinden almaya devam ediyorlar. Kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından bulundukları derece için geçerli olan zam ve tazminatların kadro derecesinden yüksek olduğu durumlarda ise, memurun mali kayıp yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.    

**Devlet memurlarının yeşil pasaport alabilmesi için, kadro derecesi bakımından ilk 3 dereceli kadrolarda görev yapmış olması şartına bağlanmıştır. Bu nedenle, kazanılmış hak aylık seviyesi 1/4 olsa bile, kadro derecesi 5 olarak kalmaya devam eden bir memurun yeşil pasaport alması mümkün olamamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.