logo yeni

GÖREVDEN AYRILAN KAMU ÇALIŞANLARI SAĞLIK YARDIMINDAN YARARLANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglikKamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli statülerde görev yapan personelin, çeşitli sebeplerle görevlerinden ayrılmaları durumunda, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanamaması durumu söz konusudur.

Çeşitli sebeplerle (yeniden sigortalılık niteliği kazanılması halleri hariç) görevlerinden ayrılan kamu görevlileri, belli sürelerle sağlık hizmetlerinden yararlanabilirken bu süreler geçtikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri ise ancak genel sağlık sigortası primi ödenmeleri halinde mümkün olabilmektedir.

İlgili düzenleme

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında sigortalı sayılmakta ve Kanunun 60 ıncı maddesi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılmaktadırlar.

Öte yandan, Kanunun 67 nci maddenin dördüncü fıkrasında yer alan hükümlere göre, genel sağlık sigortalısı sayılanlar; “… zorunlu sigortalıklarının sona erdiği tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle) bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar. …” denilmiştir.

Görevden ayrılanların sağlık hizmetlerinden yararlanması

Kamu çalışanları, sigortalılık halleri sona erecek şekilde görevlerinden ayrıldıklarında, yeniden sigortalı olacakları süreye kadar geçecek süre içinde;

-Görevden ayrıldıkları tarihten itibaren 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam ederler ve bu süre içinde kendileri ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

-Sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıllık süre içinde en az 90 günlük zorunlu sigortalıklarının olması halinde, sigortalılık niteliğini yitirdikleri (görevden ayrıldıktan 10 gün sonra yitiriyorlar)  tarihten itibaren 90 gün süreyle kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

Görevden ayrılan ve yeniden sigortalılık niteliği kazanmayanların, yukarıda belirtilen süreler (en çok 100 gün) sonunda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmesi, gelir testine tabi tutulmak suretiyle belirlenecek tutardaki genel sağlık sigortası primini ödemeleri halinde mümkün olabilmektedir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.