logo yeni

“FETÖ İLE İLGİSİ OLMAYANLARIN KILINA ZARAR GELMEYECEK”

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ise girme7Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ, "Kurunun arasında yaşlar varsa onlar düzeltilecektir. Örgütle ilgisi olmayan vatandaşlarımız hiç çekinmesin, korkmasın. Kimsenin kılına zarar gelmeyecek.” ifadesini de kullandı.

Başbakan Yardımcısı KURTULMUŞ konuşmasında; kamudaki FETÖ yapılanmasının temizlenmesi, 2010 KPSS’de kopya çekenlerin memuriyetten atılması ve 657 sayılı Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin konulara da değindi.

Memuriyete 2010 KPSS ile girenler

Memuriyete 2010 KPSS ile girenlerden memuriyetten çıkarılacakların bir kısmının tespit edildiğini ve bir kısmının da tespit edileceğini belirten KURTULMUŞ, “Belli yerlerden gelmişler. Bakıyorsunuz hepsi aynı puanı almışlar. Birisi 73, 75, 68 alırken öteki 98, 99 hatta 100 almış. Bütün bunların nereden kaynaklandığını, bunlara muhtemelen verildiği yerler araştırılıyor, görülüyor." dedi

Öte yandan “'Bu adam mutlaka soru çalmıştır' vehmiyle hareket edilmeyecek. Somut bilgilerle verilerle nereden, ne şekilde sınava girmişler, hazırlanmışlar bütün bunlar ortaya konulacak. Çok hassas bir konu, kimseye haksızlık yapmayacaksınız. Kimsenin de hakkını yedirmeyeceksiniz. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla tespit edildikçe bunlar memuriyetten uzaklaştırılacak." diye konuştu.

657 sayılı Kanunda değişiklikler

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması konusunun şu anın meselesi olmadığını ve yıllardır konuşulduğunu belirten KURTULMUŞ, “Bu bir adama devlet memuriyeti vereceksiniz ve hayat boyu bir iş garantisi vereceksiniz. Bu doğru mudur, değil midir? Artık çalışmadığı, Türkiye'nin bugünkü şartlarıyla uyum sağlamadığı aşikardır. Bununla ilgili bir düzenleme zaten uzunca süredir siyasetin konuştuğu meseledir. Ama şu andaki esas meselemiz bir an evvel FETÖ unsurlarının devletin içinden temizlenmesi, ayıklanmasıdır. Burada da adaletle davranarak, hakkaniyetle davranarak bu sürecin tamamlanmasıdır." dedi.

OHAL uygulamasının FETÖ ile irtibatlı memurların kamudan uzaklaştırılmasına imkan sağladığını ifade eden Başbakan Yardımcısı "Bu 657 ile ilgili düzenleme evet gündemimizde olan bir konudur ama şu anda gündemimizde olan bir konu değildir." dedi.

FETÖ’cü kamu görevlileri

Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ ile irtibatlı olanların listelerinin titiz bir şekilde yapıldığını belirten Numan KURTULMUŞ, "Kurunun arasında yaşlar varsa onlar düzeltilecektir. Örgütle ilgisi olmayan vatandaşlarımız hiç çekinmesin, korkmasın. Kimsenin kılına zarar gelmeyecek. Herkes, bulunduğu yerde işlerini yapmaya devam edecek. Çok büyük bir tahribat olduğu aşikar. Hem halkın kurumlara bakımından hem kurumların içerisindeki insanların birbirine güveni bakımından hem de kurumlar arası güven bakımından çok ciddi bir kayba uğradığımız aşikardır. Örneğin TSK içerisindeki bu eşkıyaların, asker elbisesi içerisindeki bu darbecilerin sadece darbe yapma dolayısıyla Türkiye'ye verdiği bir zarar değil, aynı zamanda da TSK içerisinde ortaya çıkardığı çok büyük bir tahribat var. Kurumun hem kendisinin bu tahribatı hızla kapatması hem de TSK'nın gerçekten itibarlı bir şekilde yeniden Türkiye'deki toplumsal hayatın, devletin bir kurumu olarak içinde yer alması gerekiyor."

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.