logo yeni

MALUL RAPORU İLE ENGELLİ RAPORU ARASINDAKİ FARK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

engelli2Devlet memurları hakkında, sağlık sorunları nedeniyle yetkili sağlık kurulları tarafından mamul veya engelli raporları da düzenlenebilmekte olup, bu raporlar arasında bazı farklar bulunmaktadır.

Malul raporu

Sigortalı olarak göreve başladıktan sonra çalışma gücünün en az %60’ını kaybettiği veya görevini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği, kendilerinin ya da kurumlarının isteği üzerine Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından yetkilendirilen sağlık kurulları tarafından düzenlenen rapor ile belgelenen memur, sağlık kurulu raporunda belirtilen hususların SGK Sağlık Kurulunca yapılacak değerlendirme neticesinde de uygun görülmesi halinde malul sayılmaktadırlar.

Engelli raporu

Sigortalı olarak göreve başlamadan önce veya sonra vücut fonksiyonlarının bir kısmını kaybettiği yetkili sağlık kurulları tarafından belirlenen memur engelli sayılmaktadır.

Malul raporu ile engelli raporu arasındaki fark

Engelli sayılmaya ilişkin sağlık kurulu raporunda esas alınan ölçütler ile malul sayılmaya ilişkin sağlık kurulu raporunda esas alınan ölçütler farklıdır.

Engelli sağlık kurulu raporlarında, kişinin hastalıklarının tamamı birleştirilerek, memurun tüm vücuduna ilişkin fonksiyon kaybı oranı belirlenirken; malul sayılmaya ilişkin sağlık kurulu raporunda ise hastalıklar birleştirilmemekte ve en ağır hastalığa göre kayıp oranı belirlenmektedir.

Ayrıca, ilk defa sigortalı olarak işe girmeden önce çalışma gücünün %60'ını veya görevini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybetmiş oldukları sağlık kurulu raporuyla belirlenenler malul sayılmamaktadır.

Öte yandan, İlk defa sigortalı olarak işe girdikten sonra vücut fonksiyonlarının %60’ını kaybettiği sağlık kurulu raporuyla belirlenenler de malul sayılmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.